Wiemy, ile koni jest w Polsce. Hodowcy mogą liczyć na wsparcie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2023,12:00 Aktualizacja: 10-03-2023,11:41
A A A

Według danych Polskiego Związku Hodowców Koni w Polsce jest ok. 360 tys. tych zwierząt. Dominują zimnokrwiste, które stanowią ok. 49 proc. populacji, 36 proc. to konie szlachetne, a 15 proc. to kuce i konie małe - poinformował Lech Kołakowski, wiceminister rolnictwa.

Sejmowa komisja rolnictwa zapoznała się z informacją MRiRW o stanie i perspektywach hodowli koni z uwzględnieniem roli gospodarstw Skarbu Państwa. W Polsce jest realizowana na podstawie zatwierdzonych programów realizowanych przez uznane związki hodowców.

Dni Konia Arabskiego, Aukcja Pride of Poland, Janów Podlaski, Thierry Barbier

Słony rachunek za konie

Aż 3 mln zł kosztowały Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim, podczas których niewiarygodny klient fikcyjnie kupił cenne klacze. Jak pisze czwartkowa "Rzeczpospolita", ok. miliona euro warte są cztery konie, które w...

Związki hodowców koni zrzeszają ponad 45 tys. hodowców utrzymujących konie wpisane do ksiąg hodowlanych. W 2021 r. do ksiąg i rejestrów wpisano 5610 sztuk. Hodowla wspomagana jest ze środków budżetowych na postęp biologiczny w produkcji zwierzęcej m.in. subsydiowane są koszty usług, wykonanych na rzecz hodowców małych i średnich przedsiębiorstw, polegających na prowadzeniu ksiąg hodowlanych koni oraz prowadzeniu oceny wartości użytkowej lub hodowlanej koni.

W ramach tych środków udzielane są dotacje na refundacje nagród przyznanych i wypłaconych za konie, które zdobyły tytuły czempionów lub wiceczempionów na regionalnych, okręgowych, wojewódzkich, branżowych i specjalistycznych wystawach zwierząt hodowlanych. Zapewnił, że wsparcie to będzie kontynuowane w kolejnych latach.

Kołakowski zaznaczył, że niektóre rasy koni objęte są programem ochrony zasobów genetycznych. To: konik polski, huculska, małopolska, wielkopolska, śląska, zimnokrwista (w typie sztumskim i sokólskim). - Mając na względzie przyszłość hodowli zwierząt gospodarskich, rolnikom realizującym programy ochrony zasobów genetycznych tych ras koni udzielane jest wsparcie finansowe ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - poinformował.

Dodał, że działanie będzie kontynuowane w ramach interwencji "Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie" ujętej w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej, a także przewidziany jest ekoschemat "Dobrostan zwierząt", który obejmie także poprawę warunków utrzymywania koni.

Nadzór nad hodowlą koni w gospodarstwach Skarbu Państwa sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który nadzoruje 16 spółek rolnych, w których prowadzona jest hodowla 8 ras. Łączna liczba koni w spółkach hodowli roślin i zwierząt gospodarskich na dzień 1 stycznia 2023 r. wynosiła 2 337 szt., w tym 1 951 koni hodowlanych (w tym 791 klaczy i 223 ogiery).
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA