Większa pomoc "paliwowa" nie tylko dla hodowców bydła?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-06-2019,8:10 Aktualizacja: 24-06-2019,9:51
A A A

Rolniczy samorząd zwrócił się do ministra rolnictwa o umożliwienie hodowcom innych zwierząt niż bydło ubiegania się o zwrot części kosztów związanych z prowadzeniem towarowej produkcji zwierzęcej. Szef resortu rozważa to.

Chodzi o wprowadzony jakiś czas temu dodatkowy bonus dla hodowców bydła w postaci większego zwrotu akcyzy. Limit zużycia oleju napędowego wynosi 30 litrów na 1 dużą jednostkę przeliczeniową (DJP).

trzoda chlewna, bydło, krowy, świnie, wsparcie dla hodowców, jan krzysztof ardanowski

Hodowcy krów i świń mają dostać wsparcie. Minister poprzesuwa środki

- W przyszłym tygodniu w Toruniu zbierze się Komitet Monitorujący Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, który zdecyduje, czy można przesunąć środki unijne na dodatkowe wsparcie dla hodowców krów i świń -...

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) na wniosek Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej wystąpiła do ministra, by taka pomoc przysługiwała także innym rolnikom hodującym zwierzęta.

"Postulat ten był zgłaszany przez Zarząd KRIR przy okazji konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zwartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2018 r. Resort rolnictwa poinformował nas wtedy, że zmiana zostanie rozważona przy ewentualnych dalszych zmianach systemu zwrotu podatku akcyzowego z paliwa rolniczego" - wyjaśnia KRIR.

Podczas konferencji podsumowującej roczną działalność jako szefa resortu rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że analizowane jest obecnie rozszerzenie zwrotu akcyzy za paliwo dla innych hodowców.

- Rozważam rozszerzenie pomocy o inne duże stada zwierząt, gdzie przez cały rok potrzebny jest wewnętrzny transfer w gospodarstwie i generuje on większe zużycie paliwa - stwierdził minister.

Jak dodał, inne stawki zwrotu akcyzy mogą też zostać wprowadzone dla rolników mających gospodarstwa na obszarach górskich. - Koszty transportu, uprawy są tam niewątpliwie większe - argumentował polityk.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA