Stada zwierząt są na bieżąco kontrolowane. ARiMR zapewnia
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która prowadzi rejestr zwierząt gospodarskich (IRZ), systematycznie kontroluje stada m.in. bydła i prowadzi wyjaśnienia w przypadku ujawnienia nieprawidłowości.
Na nieprawidłowości w systemie rejestracji zwierząt wskazuje raport unijnych kontrolerów, którzy sprawdzali na początku lutego system nadzoru weterynaryjnego w Polsce.
Zmieniają się zasady identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich
Kontrola spowodowana była wykryciem nielegalnego uboju bydła w rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka, z której mięso trafiło do kilkunastu krajów UE.
Identyfikacją zwierząt gospodarskich zajmuje się w Polsce ARiMR, która prowadzi rejestr, jak i organy Inspekcji Weterynaryjnej, które sprawują nadzór w tym zakresie.
Agencja zaznacza, że jako system identyfikacji i rejestracji zwierząt należy rozumieć jego wszystkie elementy, a więc także posiadaczy zwierząt - rolników, podmioty z nadanym weterynaryjnym numerem identyfikacyjnym, czyli pośredników w obrocie zwierzętami, miejsca gromadzenia zwierząt, targi, rzeźnie, zakłady utylizacji.
Chodzi o podmioty, które z mocy przepisów prawa w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt są zobowiązane do składania zgłoszeń dotyczących zwierząt.
ARiMR zapewniła, że prowadzi postępowania wyjaśniające w każdym przypadku wystąpienia nieprawidłowości w bazie danych IRZ - czy to na zgłoszeniu złożonym przez posiadacza zwierząt, czy też nieprawidłowości ujawnionej po przetworzeniu danych w systemie.
Czechy zniosą kontrole polskiego mięsa, jak poprawimy swój system
Ustalana jest przyczyna błędu, jak również to, kto go popełnił, a następnie dana są korygowane. Takie wyjaśnienia prowadzą pracownicy biur powiatowych agencji.
Kontrole przeprowadzane są w siedzibach stad, w których - zgodnie z bazą danych IRZ - występują nieprawidłowości. Jednym z powodów kontroli jest brak reakcji rolnika na wezwania do złożenia wyjaśnień - poinformowała ARiMR.
Agencja nie ma ustawowych narzędzi nakładania kar dla posiadaczy zwierząt za niedopełnienie obowiązków ich rejestracji. W przypadku ujawnienia naruszenia przepisów, informuje organy ścigania i organy inspekcji weterynaryjnej, które mogą nałożyć mandat lub skierować sprawę do sądu.