Drugie podejście do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Śmiłowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-06-2022,13:40 Aktualizacja: 06-06-2022,13:44
A A A

Zieloni, którzy są częścią Koalicji Obywatelskiej zamierzają w tym tygodniu przedstawić projekt ustawy, który wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra.

W projekcie ma być wpisane 5-letnie vacatio legis na zamknięcie hodowli. Jednocześnie po wejściu w życie ustawy już nie będą mogły powstawać nowe hodowle. Z kolei ci, którzy będą musieli zamknąć swoje zakłady, otrzymają odszkodowania. Mają mieć charakter degresywny - w pierwszym roku vacatio legis wyższe, a potem niższe.

hodowla ziwerząt futerkowych, produkcja futer, piątka dla zwierząt

Hodowla zwierząt futerkowych tam już jest zakazana

Wiele państw europejskich już całkowicie zakazało hodowli zwierząt futerkowych. Inne wprowadziły ostre regulacje czyniące produkcję futer praktycznie nieopłacalną. Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zakazała w 2000 r. hodowli zwierząt...

Zakaz hodowli ma dotyczyć tylko zwierząt hodowanych na futra, natomiast nie tych hodowanych do celów konsumpcyjnych.

Posłanka Małgorzata Tracz przyznaje, że projekt to na razie inicjatywa Partii Zieloni, ale liczy na poparcie posłów innych klubów. - Wydaje się, że to jest uczciwa koncepcja, dająca czas na przebranżowienie - powiedziała.

Katarzyna Piekarska (KO), szefowa parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt ocenia inicjatywę Zielonych pozytywnie. - To będzie już drugie podejście w tej kadencji do kwestii zakazu hodowli na futra. Mam nadzieję, że tym razem to się uda i zakończymy w ten sposób to barbarzyństwo, jakim jest ten rodzaj hodowli. Zwierzęta żyją całe życie w małych klatkach tylko dla fanaberii osób, które nie potrafią sobie odmówić futra - stwierdziła.

Pierwszym podejściem wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra była zaproponowana w 2020 roku przez PiS tzw. piątka dla zwierząt. Zaproponowano wówczas nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, m.in. zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny.

Rozwiązania wywołały protesty środowisk rolniczych. Senat wprowadził do nowelizacji poprawki, ale nie zostały poddane pod głosowanie w Sejmie, a więc nie mógł zakończyć się proces legislacyjny noweli.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA