Zwalczanie Salmonelli i grypa ptaków
Program zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach drobiu rozpoczął się w Polsce już w 2007 roku - przypomniała w Łodzi Karolina Florek z Głównego Inspektoratu Weterynarii. W czasie dwudniowego Forum Hodowli Drobiu, które miało miejsce w czasie trwania targów "Ferma 2016", oprócz tematu związanego z Salmonellą, szeroko omówiona problem monitorowania substancji niepożądanych w paszach i żywności oraz przedstawiono zagrożenia grypą ptaków.
Drugi dzień forum był przeznaczony dla producentów systemów kontroli oraz wyposażenia budynków inwentarskich. W pierwszym dniu skupiono się na aspektach zdrowotnych związanych z produkcją drobiu. Wspomniany wcześniej program zwalczania Salmonellozy został szczegółowo omówiony przez Karolinę Florek z Głównego Inspektoratu Weterynarii, która podała, że w 2014 roku w ramach realizacji zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach drobiu zbadano: 2392 stada kur hodowlanych, 3003 stada kur niosek, 35662 stada brojlerów kurzych, 240 stad indyków hodowlanych oraz 5838 stad indyków rzeźnych.
Wykrywanie substancji niepożądanych w żywności i paszach było głównym tematem wystąpienia prof. dr. hab. Andrzeja Posyniaka z PIW PIB w Puławach. Podkreślił, że podstawowym parametrem zabezpieczenia zdrowia konsumenta są "maksymalne limity pozostałości" (MRL), wyznaczone poprzez szacowanie ryzyka w oparciu o wyniki badań toksykologicznych. Jednym z głównych elementów zabezpieczenia zdrowia konsumentów są czasy karencji dla weterynaryjnych produktów leczniczych.
Wirusy grypy ptaków (AI) należą do najbardziej zmiennych wirusów występujących u zwierząt. Dr hab. Krzysztof Śmietanka, prof. zw. PIW PIB w Puławach powiedział także, że dotychczas zidentyfikowano 16 podtypów wirusa AI w oparciu o strukturę HA i 9 w oparciu o inne białko powierzchniowe (neuraminidaza). Krążą one w naturalnym rezerwuarze u dzikich ptaków wodnych, u których zakarzenia przebiega podklinicznie.