Wypalanie grypy ptaków pod okiem strażaków i weterynarii
Likwidacja ogniska tzw. ptasiej grypy to szereg czynności mających zabezpieczyć przed rozprzestrzenianiem się tej groźnej choroby. W działania angażowani są także m.in. strażacy.
Ratownicy z Komendy Powiatowej PSP w Ostrzeszowie (woj. wielkopolskie), realizując zadania związane z likwidacją ognisk ptasiej grypy na terenie powiatu brali udział w zabezpieczeniu utylizacji palet drewnianych, wytłaczanek oraz gniazd pochodzących z ferm drobiu przez spalanie.
Przez wojnę, ptasią grypę i inflację w supermarketach brakuje towarów
- Na czas planowanych działań sprawiono dwie linie gaśnicze jako zabezpieczenie kontrolowanego wypalania. Działania były realizowane w ramach współpracy z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Ostrzeszowie - poinformowała str. Noemi Biel z ostrzeszowskiej KP PSP.
Na terenie powiatu ostrzeszowskiego w ostatnim czasie stwierdzono dwa ogniska ptasiej grypy. W gospodarstwie w miejscowości Giżyce było 39 856 kur hodowlanych, a w innym w tej samej miejscowości utrzymywano 639 kur niosek.
Wdrożono tam wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem unijnym, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.
-
Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków