Zmiany na rynku mleczarskim są nieprzewidywalne
EuroDairy jest nowym, interesującym projektem europejskim, którego celem jest wzrost ekonomicznej, socjalnej i środowiskowej stabilizacji sektora mlecznego w Europie. Zmiany na rynku mleczarskim zachodzą dość gwałtownie i często są nieprzewidywalne.
W 2016 roku Komisja Europejska zaakceptowała uruchomienie dużego projektu międzynarodowego w ramach programu Horyzont 2020, w którym udział bierze 14 krajów, od Irlandii do Polski i od Szwecji do Włoch.
W projekcie zaangażowane są organizacje rolników, przemysł mleczarski, doradcy rolni, eksperci z instytutów naukowych i uczelni wyższych, w sumie bierze udział 20 partnerów.
Mleko rekordowo drogie. Producenci otrzymują niemal 1,5 złotych za litr
EuroDairy będzie sprzyjać rozwojowi i rozprzestrzenianiu w praktyce innowacji w produkcji mleka nastawionych na problemy po zlikwidowaniu kwot mlecznych, społeczno-ekonomiczne skutki, efektywne wykorzystanie zasobów, a zwłaszcza pasz własnych, troskę o dobrostan zwierząt i na związki produkcji mleka z celami nastawionymi na ochronę środowiska i zachowanie bioróżnorodności.
Projekt nie zakłada prowadzenia nowych badań naukowych z zakresu mleczarstwa, ale stawia na wymianę wzajemnych doświadczeń między ekspertami z różnych krajów i przede wszystkim liczy na współpracę i zaangażowanie samych rolników, do których jest bezpośrednio adresowany.
EuroDairy koncentruje się na czterech głównych tematach ustalonych na podstawie konsultacji z przemysłem mleczarskim i mających bezpośredni wpływ na gospodarkę, środowiskowe i społeczne uwarunkowania bioróżnorodności
Szczególne znaczenie mogą mieć różnego typu innowacje wprowadzenie przez rolników w różnych krajach w zakresie produkcji i konserwacji pasz, żywienia zwierząt, modernizacji budynków, pielęgnacji i ochrony zdrowia (np. zabiegi związane z właściwą pielęgnacją racic, odchowem cieląt, zagospodarowaniem gnojowicy itp.).
SOL - gromadzi dane i ułatwia pracę hodowcom
Najwięcej takich gospodarstw znajduje się we Francji i Wielkiej Brytanii, w Polsce do udziału w projekcie wytypowano kilkanaście gospodarstw, ostatecznie na współpracę zgodziło się 6 polskich rolników.
Eksperci uczestniczący w projekcie spotykają się każdego roku w innym kraju, do tej pory takie seminaria odbyły się w Holandii, w Birmingham (Wielka Brytania), w Bled (Słowenia) i Avency (Francja). Na seminariach nie tylko omawia się uzyskane w różnych krajach wyniki ale przede wszystkim jest to okazja to bezpośrednich kontaktów z rolnikami i wizyty w wybranych gospodarstwach.
Farmerzy chętnie dzielą się uwagami, chwalą sukcesami w produkcji mleka ale także nie ukrywają trudności jakie muszą pokonać, aby utrzymać odpowiednie standardy i zapewnić opłacalność ekonomiczną produkcji w ich gospodarstwach.
Światowa produkcja mleka wzrośnie głównie za sprawą Indii
W trakcie seminarium w Birmingham bardzo ciekawa dyskusja dotyczyła porównania gospodarstw ekologicznych i konwencjonalnych, z kolei ostatnie spotkanie we Francji w lipcu 2017 r. pokazało możliwości produkcji mleka w trudnych regionach alpejskich ale także szanse dla rolników, którzy zdecydowali się np. na produkcję lokalnych gatunków sera.
EuroDairy ma własną stronę internetową, aktywność w różnych krajach można śledzić także na tej stronie oraz platformie, z której można korzystać i brać udział w seminariach i konferencjach prowadzonych on-line.
Tematy tych seminariów mogą być atrakcyjne także dla naszych rolników np. tym roku odbywało się seminarium dotyczące właściwej pielęgnacji racic i profilaktyki w tym zakresie, seminarium na temat stosowania dodatków ułatwiających zakiszanie pasz własnych.
***
Gorąco namawiam do odwiedzenia strony projektu, w razie potrzeby chętnie udzielę dodatkowych informacji zainteresowanym rolnikom, produkcja mleka nie należy do łatwych zadań i wymaga nie tylko wiedzy, nakładów, doświadczenia ale przede wszystkim pasji, której na pewno nie brakuje także polskim rolnikom.
Prof. dr hab. Piotr Stypiński: e-mail: piotr_stypinski@sggw.pl