Dostawy mleka w UE mniejsze niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-09-2016,8:05 Aktualizacja: 02-09-2016,8:52
A A A

W czerwcu - w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - zmniejszyły się dostawy mleka w Unii Europejskiej. Bruksela informuje, że mleczarnie w skupiły w tym miesiącu 13,1 mln ton surowca (+2,7 proc.).

Mimo spadku produkcji w czerwcu, łącznie w pierwszej połowie roku dostawy mleka w UE były o 3,3 proc. większe od ubiegłorocznych. Analitycy Banku BGŻ BNP Paribas podają, że z ośmiu największych producentów we Wspólnocie najgłębszy spadek dostaw odnotowano we Włoszech - 17,4 proc. (r/r).

mleko, Unia Europejska, produkcja mleka, komisja europejska

Dopłaty za ograniczanie produkcji mleka. Polska otrzyma 15 mln euro

Zmniejszenie produkcji mleka to główne założenie programu pomocowego przygotowanego przez Komisję Europejską. Jak informuje Polska Izba Mleka do jej biura wpłynęło pismo ministra rolnictwa w sprawie konsultacji społecznych projektu...

Producenci z Wielkiej Brytanii dostarczyli do mleczarni o 6,5 proc. surowca mniej niż przed rokiem, a z Francji o 3,4 proc. Dostawy mleka w Hiszpanii spadły z kolei o 2,4 proc, w Polsce o 2,2 proc., a w Niemczech o 1,2 proc.

W przypadku największych graczy na rynku jedynie w Irlandii i Holandii mleczarnie skupiły więcej surowca niż w czerwcu 2015 r. - odpowiednio o 7,9 i 4,8 proc.

W pierwszej połowie br. u większości największych dostawców do mleczarni sprzedano więcej mleka niż w pierwszej połowie minionego roku. Największą dynamiką wzrostu odnotowano w Holandii (12,6 proc.), Irlandii (10,3 proc.) i Polsce (5,1 proc.). Dostawy w Niemczech wzrosły o 3,7 proc., we Włoszech o 2,8 proc., w Hiszpanii o 2,3 proc., a we Francji były  takie same jak przed rokiem.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA