Żeby zalesiać, potrzebne są plany ochronne. Co z nimi?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-10-2015,10:20 Aktualizacja: 04-10-2015,10:33
A A A

Tworzenie planów ochrony i planów zadań ochronnych na obszarach Natura 2000 w kontekście zalesienia gruntów jest przedmiotem kolejnego wystąpienia rzecznika praw obywatelskich do ministra środowiska.

Już w 2012 r. w korespondencji dotyczącej realizacji programu „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne” w ramach PROW rzecznik wskazał, że dla większości obszarów Natura 2000 nie zostały ustanowione plany ochrony, ani plany zadań ochronnych.

Tymczasem - zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi - uzyskanie pomocy na zalesienie było możliwe pod warunkiem, że planowane zalesienie gruntu położonego na obszarze Natura 2000 nie było sprzeczne z planami ochrony albo planami zadań ochronnych tych obszarów. „W celu otrzymania pomocy wnioskodawca musiał otrzymać m.in. opinię regionalnego dyrektora ochrony środowiska o braku sprzeczności planowanego zalesienia gruntu leżącego na obszarze Natura 2000 z planami ochrony lub planami zadań ochronnych” – można przeczytać w wystąpieniu rzecznika. A w sytuacji gdy nie istniał plan ochrony dla danego obszaru, taka opinia nie mogła zostać w ogóle wydana.

natura2000

Gospodarujesz na obszarach NATURA 2000? Zgłoś trudności

Rolnicy mogą wyrazić opinię na temat trudności w prowadzeniu gospodarstwa na obszarach NATURA 2000. Do 24 lipca br. potrwają prowadzone przez Komisję Europejską konsultacje publiczne w sprawie dyrektyw ptasiej i siedliskowej. Ankiety do wypełnienia...

W ocenie resortu środowiska – tak przynajmniej wynikało z wcześniejszej korespondencji z RPO - jedynym rozwiązaniem całego problemu miała być zmiana wspomnianego rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Zalesienie gruntów rolnych oraz zalesienie gruntów innych niż rolne” objętego PROW. Jednak minister rolnictwa i rozwoju wsi w odpowiedzi na pismo rzecznika stwierdził, że konieczne jest utrzymanie tego rozporządzenia w takim samym kształcie jak w poprzednim okresie unijnego programowania.

W związku z tym rzecznik praw obywatelskich poprosił ministra środowiska o poinformowanie, na jakim etapie znajduje się proces tworzenia planów ochrony i planów zadań ochronnych na obszarach Natura 2000 w kontekście realizacji PROW 2014-2020.

W połowie zeszłego roku resort poinformował, że ustanowiono plany zadań ochronnych dla 260 obszarów Natura 2000 oraz plany ochrony dla 4 rezerwatów przyrody w 100 proc. pokrywających się z obszarem Natura 2000. A do końca 2014 r. była planowana realizacja w sumie 370 takich planów.

Poleć
Udostępnij