Zbiorniki na paliwo bez formalności. A retencyjne?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-04-2020,11:20 Aktualizacja: 20-04-2020,11:20
A A A

Ministerstwa - w odpowiedzi na wystąpienia rolniczego samorządu - określiły swoje stanowiska w sprawie zbiorników na paliwo do 5 m sześc. i zbiorników retencyjnych. W pierwszym przypadku informacje dla rolników są bardzo dobre.

Resort rozwoju poinformował, że 18 marca 2020 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

mała retencja, zbiorniki retencyjne, gromadzenie wody, jan krzysztof ardanowski, marek gróbarczyk

Rzad przygotowuje program budowy małych zbiorników retencyjnych

- Przygotowujemy program budowy małej retencji - prawdopodobnie będzie to program pilotażowy, obejmujący dwa-trzy województwa - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Bruksela zgodziła się na przesunięcie ok. 1 mld zł na...

Dokument wprowadza - według urzędników - uproszczenia zbyt rygorystycznych procedur i usuwa nadmierne obowiązki po stronie inwestora. Wejdzie w życie 19 września.

Ustawa przewiduje m.in. rozszerzenie katalogów zwolnień określonych robót budowlanych z konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (rozszerzenie to dotyczy zarówno katalogu robót budowlanych wymagających dokonania zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej, jak i katalogu robót budowlanych całkowicie zwolnionych z wymogu dokonania określonej procedury przed ich rozpoczęciem).

I tak, do listy obiektów budowlanych niewymagających uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę ani dokonania zgłoszenia, dodane zostało m.in. "zamierzenie budowlane polegające na instalacji naziemnych zbiorników będących obiektami budowlanymi, służących do przechowywania paliw płynnych klasy III, na potrzeby własne użytkownika, o pojemności do 5 m sześc. w celu ułatwienia wyposażania gospodarstw rolnych w zbiorniki do magazynowania paliwa, które zapewnią im odpowiednią ilość i jakość paliwa do prawidłowego funkcjonowania".

zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, dopłaty do paliwa rolniczego, olej napędowy, wielkopolska izba rolnicza, kody na paliwo

Minister zapewnia. Wszyscy rolnicy dostaną zwrot za paliwo

Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu rolnictwa przyznał, że są pewne trudności ze zwrotem akcyzy zawartej w oleju napędowym, wykorzystywanym w produkcji rolnej. Zapowiedział jednocześnie ich rychłe przezwyciężenie. O tegorocznych problemach...
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odniosło się natomiast negatywnie do wniosku w sprawie umożliwienia budowy zbiorników retencyjnych do 1 ha (10 tys. m kw.) jedynie na zgłoszenie wodnoprawne (bez starania się o pozwolenie wodnoprawne).

Jak wyjaśniło, zgłoszenie wodnoprawne, jako uproszczona procedura, jest przewidziane dla przedsięwzięć i działań o niewielkim, punktowym oddziaływaniu na zasoby wodne i bez skutków dla innych podmiotów, np. właścicieli gruntów czy obiektów w sąsiedztwie.

Resort przypomniał, że znowelizowane niedawno Prawo wodne rozszerzyło możliwości tak, że na podstawie zgłoszenia wodnoprawnego mogą być wykonywane stawy o powierzchni do 1 tys. m kw. (było 500 m kw.) i głębokości do 3 m (było 2 m), przy czym zasięg oddziaływania takiego obiektu nie może wykraczać poza granice terenu, którego zainteresowany jest właścicielem.

Stawy te mogą być napełniane wyłącznie wodami opadowymi, roztopowymi lub gruntowymi.

"Umożliwienie wykonywania stawów o powierzchni do 1 ha na podstawie zgłoszenia wodnoprawnego nie spełniałoby przesłanki dotyczącej zasięgu oddziaływania stawu wyłącznie w granicach działki należącej do właściciela takiego obiektu. Wykonanie stawu o powierzchni 1 ha, tj. zbiornika o pojemności 30 tys. m sześc., zasilanego wyłącznie wodą opadową i gruntową, oznacza konieczność zebrania tej wody z kilku hektarów gruntów sąsiadujących z obiektem stawowym. W konsekwencji takie działanie wpłynęłoby na stan ilościowy okolicznych wód, w tym również zmianę kierunków przepływu wód podziemnych. Dlatego też należy je poprzedzić analizą i oceną skutków jego realizacji, a w razie potrzeby dostosować parametry obiektu do warunków lokalnych. W przeciwnym wypadku obiekt stawowy zamiast przyczyniać się do walki z suszą, pogłębiałby jej skutki" - sprecyzowało ministerstwo.
 

Poleć
Udostępnij