Zawieszona część renty rolniczej? Resort myśli o zmianach
Resort rolnictwa ustosunkował się do wystąpienia rzecznika praw obywatelskich (RPO) w sprawie zasad zawieszania renty rolniczej w przypadku prowadzenia działalności rolniczej w małżeństwie rolników, z których jedno pobiera emeryturę, a drugie rentę.
Ludzie skarżyli się rzecznikowi, bo prawo jest ich zdaniem krzywdzące, gdy właśnie jeden z małżonków pobiera emeryturę, a drugi z małżonków - rentę.
„Rencista, małżonek rolnika podlegającego ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy, pobiera pełną rentę do czasu, gdy ten rolnik nabędzie prawo do emerytury, wtedy bowiem wypłata renty małżonka rencisty zostaje zawieszona (100 proc. części uzupełniającej)” – wskazywał RPO w wystąpieniu do ministerstwa (pisaliśmy o tym tutaj).
Emerytury, renty i dodatki w górę. KRUS podaje kwoty
Rencista z zawieszoną częścią świadczenia
Resort w odpowiedzi podkreśla, że część składkowa renty rolniczej jest wypłacana zawsze, natomiast wypłata części uzupełniającej ulega zawieszeniu w całości lub w określonej części, jeżeli świadczeniobiorca nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.
„Wyjątek stanowi sytuacja, gdy rencista prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem
podlegającym ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy. Wtedy wypłata części uzupełniającej renty nie ulega zawieszeniu. Dlatego też do momentu przejścia małżonka na emeryturę rolniczą rencista uprawniony jest do pobierania świadczenia w pełnej wysokości” – przekazuje Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa.
Jak jednocześnie przyznaje, z chwilą przejścia małżonka na emeryturę i zaprzestania płacenia składek, renciście zostaje zawieszona część uzupełniająca renty rolniczej. Przy czym w sytuacji, kiedy jedno z małżonków pobiera rentę, a drugie ma zamiar przejść na rolniczą emeryturę, wypłata renty w całości jest możliwa w przypadku, gdy gospodarstwo zostanie wydzierżawione lub zostanie przeniesiona własność na inną osobę (tzn. osobę która, zgodnie z ww. ustawą nie jest: małżonkiem emeryta lub rencisty, jego zstępnym lub pasierbem, osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym lub ich małżonkiem).
Składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników idzie w górę. Sprawdź, o ile!
Resort analizuje zmianę przepisów
„Dokonać tego może jednak w każdej dozwolonej prawem formie, np. przez wydzierżawienie gospodarstwa rolnego czy też na podstawie umowy o dożywocie. Nie ma ustawowego obowiązku trwałego wyzbycia się gospodarstwa rolnego, np. przez jego sprzedaż. Przepisy ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników przewidują zatem zróżnicowane formy zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, które pozwalają uwzględnić różne potrzeby osób korzystających ze świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych” – wskazuje Anna Gembicka.
I podkreśla, że rolnik może po zaprzestaniu prowadzenia działalności rolniczej użytkować grunty rolne pod warunkiem, że nie stanowią one gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, a więc ich łączna powierzchnia nie może przekraczać 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego.
„Niemniej jednak, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi analizowana jest możliwość podjęcia prac legislacyjnych dotyczących zawieszania części uzupełniającej renty rolniczej w przypadku, gdy małżonek rencisty przejdzie na emeryturę” – informuje wiceszefowa resortu rolnictwa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś