Za umowę zlecenia nie wylecisz z KRUS. Ale ją zgłoś

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Dariusz Kucman | kucman@apra.pl
24-12-2014,8:50 Aktualizacja: 16-01-2015,14:03
A A A

Rolnik pracujący na umowę zlecenie czy agencyjną już nie będzie wyrejestrowywany z KRUS i przenoszony do ZUS. W dodatku nowe prawo może zadziałać wstecz.

Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Nowelizacja wchodzi w życie od 1 stycznia 2015 r.

Dotychczas było tak, że rolnicy wykonujący dodatkowe zajęcia w ramach umowy zlecenia (np. kierowcy samochodów bojowych Ochotniczych Straży Pożarnych czy konserwatorzy w budynkach użyteczności publicznej) byli wyłączani z KRUS i włączani do ZUS. Szacuje się, że w skali kraju dotyczy to ok. 700 tys. osób.

Po wielu sygnałach ze strony różnych organizacji rolniczych, rząd postanowił zmienić przepisy. Udało się. Od 1 stycznia nowelizacja wchodzi w życie.

Przewiduje ona możliwość dobrowolnego kontynuowania ubezpieczenia społecznego w KRUS  przez rolników (i ich domowników), którzy z racji wykonywania umowy zlecenia, agencyjnej lub pełnienia funkcji w radzie nadzorczej, objęci zostali obowiązkowo ubezpieczeniem w ZUS.

Rozwiązanie to kierowane jest tylko do tych osób, które z tego tytułu otrzymywać będą wynagrodzenie (w rozliczeniu miesięcznym) w kwocie nieprzekraczającej połowyminimalnego wynagrodzenia.

A bezpośrednio przed dniem rozpoczęcia wykonywania wyżej wymienionych umów lub powołania do rady nadzorczej - podlegają ubezpieczeniuspołecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy.

Uwaga, to ważne

Jak podkreśla KRUS, fakt podjęcia wyżej wymienionych aktywności należy tam zgłosić, gdyż może to mieć wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego osoby zainteresowanej, jak i członków jej rodziny.

Niezgłoszenie może skutkować ustaniem ubezpieczenia zdrowotnego z okresem wstecznym oraz poniesieniem kosztów leczenia.

KRUS zapewnia także, że rolnicy i domownicy, spełniający omówione wyżej warunki, mogą w każdym czasie odstąpić od ubezpieczenia społecznego rolników, składając w KRUS oświadczenie w tej sprawie.

Ubezpieczenie to ustaje jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym oświadczenie zostało złożone.

Trzeba się też liczyć z minusami. Bo rolnicy i domownicy w okresie podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, przy jednoczesnym podleganiu ubezpieczeniu społecznemu w ZUS, nie mają możliwości skorzystania z prawa do finansowania ze środków budżetu państwa składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w związku ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem.

Tutaj prawo działa wstecz

Co ważne, nowe przepisy pozwalają na objęcie ubezpieczeniem społecznym rolników za okresy przypadające przed 1 stycznia 2015 r., w których rolnik (lub jego domownik) został z niego wyłączony lub nie został nim objęty w związku z podleganiem ubezpieczeniu w ZUS.

Te osoby powinny złożyć w KRUS do  30 czerwca 2015 r. wniosek o objęcie ubezpieczeniem społecznym rolników w okresie wykonywania tych umów.

W tym przypadku także obowiązuje obostrzenie co do wysokości przychodu (maksymalnie połowa minimalnej pensji). A także wymóg podlegania przed rozpoczęciem umowy zlecenia ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy (działalność rolnicza prowadzona w gospodarstwie powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny produkcji rolnej).

Poleć
Udostępnij