Wprowadzą kolejne, kosztowne obowiązki dla rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-05-2018,14:30 Aktualizacja: 04-05-2018,16:33
A A A

Nowe przepisy związane z ograniczaniem zanieczyszczenia wód związkami azotu ze źródeł rolniczych postawią przed wieloma gospodarzami kolejne wymogi. I to nie tylko przed tymi hodującymi zwierzęta.

Chodzi o szacunkowo grubo ponad pół miliona gospodarstw, które będą musiały zainwestować w odpowiednio duże zbiorniki bezodpływowe i płyty do składowania obornika (okres przechowywania gnojowicy zostanie przedłużony do 6 miesięcy, a obornika - do 5 miesięcy).

obornik, handel obornikiem, rosja, produkcja obornika,  Piotr Czekmariew

Polski obornik pojedzie do Rosji? Dyrektorowi jest wstyd

Obornik na eksport? Wbrew pozorom ten niezbyt przyjazny nosom "towar" wcale nie tak rzadko jest przedmiotem międzynarodowej wymiany handlowej. Duże potrzeby ma podobno w tym zakresie Rosja. Jak informuje wchodząca w skład TVP (a nadająca...
Specjalny, przewidziany nowym Prawem wodnym, program działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych jest obecnie konsultowany z organami Unii Europejskiej.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa poświęconego tym zagadnieniom Andrzej Słoma, rolnik z powiatu biłgorajskiego (woj. lubelskie), dopytywał o sytuację gospodarzy nieprowadzących hodowli zwierząt.

- Jak będą traktowani rolnicy, którzy nie mają hodowli, a magazynują masę obornika? Czy też będą podlegać tym przepisom, czy nie? - dociekał Słoma.

- Tak, jak najbardziej - odpowiedział Bogusław Rzeźnicki, dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

I wyjaśnił: - Jeżeli rolnicy sami nie prowadzą hodowli zwierząt, ale kupują obornik, to ich gospodarstwa muszą być wyposażone w urządzenia umożliwiające jego bezpieczne przechowanie, bez szkody dla środowiska naturalnego, w okresach zamkniętych, kiedy nie wolno stosować obornika.

Poleć
Udostępnij