W spółkach Skarbu Państwa już tak dużo nie zarobią

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-04-2016,14:40 Aktualizacja: 19-04-2016,15:07
A A A

Rząd przyjął projekt ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami - poinformował Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Pensje menedżerów spółek z udziałem SP mają zależeć m.in. od jej sytuacji i wielkości oraz realizacji celów inwestycyjnych. Według szacunków Ministerstwa Skarbu Państwa nowe zasady wynagradzania władz spółek z udziałem Skarbu Państwa mają przynieść blisko 60 mln zł oszczędności rocznie.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Odprawy w spółkach Skarbu Państwa, andrzej duda

Odprawy w spółkach Skarbu Państwa będą niższe. Prezydent podpisał ustawę

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę zakłada ograniczenie wyjątkowo wysokich odpraw i odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów spółek Skarbu...

Obecna tzw. ustawa kominowa dotyczy tylko spółek, w których Skarb Państwa ma powyżej 50 proc. akcji i nie obejmuje większości największych podmiotów, w tym m.in. PZU, Orlen czy KGHM.

Z projektu wynika, że wynagrodzenia mają być ustalane przez walne zgromadzenia, na których przedstawiciele Skarbu Państwa będą zobligowani do głosowania zgodnie z przyszłą ustawą. Dzięki temu przepisami zostaną objęte spółki, w których udział Skarbu Państwa wynosi poniżej 50 proc.

Projekt wprowadza widełki dla wynagrodzenia podstawowego, które będzie zależało od wielkości spółki. W przypadku mikroprzedsiębiorstwa ma to być 1-3-krotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, a spółki małej, średniej, dużej, "dużej plus" odpowiednio: 2-4; 3-5; 4-8 i 7-15-krotność.

W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że w wyjątkowych okolicznościach projekt uchwały w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń dotyczącej członków organu zarządzającego będzie mógł przewidzieć inną wysokość części stałej wynagrodzenia. Wówczas trzeba będzie opublikować uzasadnienie tej decyzji w Biuletynie Informacji Publicznej.

Poleć
Udostępnij