Uważaj, w razie pożaru możesz nie dostać odszkodowania
Obowiązek systematycznego przeprowadzania przeglądu stanu technicznego budynków nakłada na gospodarza nie tylko prawo, ale i ubezpieczyciel. Brak dokumentów poświadczających wykonanie tych czynności może, w razie wystąpienia szkody, skutkować niewypłaceniem odszkodowania.
Ustawa Prawo budowlane oraz treść rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, nakładają na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego obowiązek przeprowadzania określonych przeglądów oraz czynności konserwacyjnych instalacji i urządzeń technicznych.
Dramatyczny pożar oboro-stodoły. Spłonęło ponad 50 świń
Równie często należy robić przegląd przewodów kominowych i usuwać z nich zanieczyszczenia. W zależności od rodzaju przewodów, uprawnione są do tego osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim lub uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności.
Ubezpieczyciele wymagają systematyczności
Do przeprowadzania przeglądów w gospodarstwie zachęcają także zakłady ubezpieczeń, które w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) domów standardowo wyłączają swoją odpowiedzialność, jeżeli niewykonanie przeglądu miało wpływ na powstanie lub rozmiar szkody.
W pożarze drewnianej stodoły żywcem spaliło się 50 strusi
- Nieprzestrzeganie obowiązków nałożonych na ubezpieczonego w umowie ubezpieczenia i w ogólnych warunkach, może być podstawą odmowy wypłaty odszkodowania w zakresie, w którym miało to wpływ na powstanie szkody, na jej wysokość albo brak możliwości ustalenia wysokości szkody. To standardowa procedura w ubezpieczeniach - jeśli do szkody doszło w wyniku złamania prawa czy nieprzestrzegania przepisów, odszkodowanie nie jest zazwyczaj wypłacane - dodaje.
Sprawdzanie stanu technicznego budynków, to przede wszystkim troska o zdrowie i bezpieczeństwo własne i bliskich.
Pożar w zakładzie drobiarskim. 20 mln zł strat i 550 osób bez pracy
Będąc właścicielem domu jednorodzinnego pamiętaj!
1) Dotrzymuj terminów przeglądów wymaganych przepisami prawa. Ważne jest, żeby przeglądu dokonała osoba do tego uprawniona, a jego przeprowadzenie zostało udokumentowane odpowiednim protokołem. Pamiętaj o przechowywaniu takich dokumentów - mogą okazać się niezbędne do przedłożenia na etapie likwidacji szkody.
2) Pamiętaj o innych obowiązkach, jakie nakładają na ciebie jako ubezpieczonego ogólne warunki ubezpieczenia, np. konserwacji przewodów i urządzeń odprowadzających wodę.