Ustawa o ubezpieczeniach rolnych ma wejść w życie 1 stycznia
Zwiększenie dopłat z budżetu państwa do 65 proc. składki ubezpieczenia oraz ubezpieczenia pakietowe przewiduje znowelizowana ustawa o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, którą poparł Senat. Ma ona spopularyzować ubezpieczenia wśród rolników.
Senatorowie wnieśli jedną poprawkę doprecyzowującą. Za uchwałą w sprawie przyjęcia ustawy jednogłośnie głosowało 83 senatorów. Nowe prawo podnosi stawki taryfowe uprawniające producentów rolnych do dotacji z budżetu państwa z 3,5 i 5 proc. do 9 proc. sumy ubezpieczenia.
Skończyły się środki na dopłaty do ubezpieczeń rolnych
W przypadku upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI, stawka taryfowa będzie mogła zostać określona w wyższej wysokości, czyli odpowiednio 12 proc. i 15 proc. sumy ubezpieczenia tych upraw.
Ustawa przewiduje wprowadzenie preferencji z tytułu zawierania przez producenta rolnego umowy na pakiet ryzyk, do których stosowana jest dopłata. Proponowane są stawki dopłaty o 65 proc. składki; 35 proc. pokrywałby rolnik pod warunkiem, że maksymalne stawki sumy ubezpieczenia nie byłyby przekroczone.
W przypadku ustalenia stawki ubezpieczenia przekraczającej 9, 12 i 15 proc. dopłaty stosowane byłyby tylko do tego poziomu.
Jeśli chodzi o ubezpieczenia zwierząt gospodarskich, dopłaty przysługiwałyby producentom rolnym w wysokości 65 proc. składki, jeśli określone przez zakład ubezpieczeń stawki łącznego ubezpieczenia zwierząt nie przekroczą 0,5 proc. sumy ubezpieczenia.
Jak szybko i tanio ubezpieczyć gospodarstwo rolne?
Potrzeba zmiany ustawy - w ocenie ministerstwa rolnictwa - wynika z problemów spowodowanych niskim stopniem ubezpieczeń upraw w Polsce.
Według danych resortu rolnictwa, w 2015 r. rolnicy zawarli 139 tys. umów ubezpieczenia. Dopłata budżetu do składek wyniosła 173 mln zł (budżet przewidywał 200 mln zł). Ubezpieczono 2,8 mln ha i 1,3 mln zwierząt.
W ustawie budżetowej na 2017 r. na ubezpieczenia rolne zapisano 917 mln zł.
Nowela zawiera też definicję suszy. Susza będzie oznaczać "szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb".
Minister rolnictwa od 21 maja do 20 października, w terminie do 10 dni po zakończeniu sześciodekadowego okresu, będzie ogłaszał wskaźniki klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb, z podziałem na województwa.
Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 r. Ustawa wróci jeszcze co Sejmu, który ustosunkuje się do poprawki Senatu.