Ustawa o ochronie roślin. Sprawdź, co się zmieni w 2019 roku
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o ochronie roślin - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy mają pomóc rolnikom w spełnieniu wymagań importowych stawianych przez państwa spoza UE, dotyczących bezpieczeństwa fitosanitarnego towarów pochodzenia roślinnego.
Podstawowymi celami zmiany ustawy jest uproszczenie i skrócenie procedur administracyjnych w odniesieniu do Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz ułatwienie prowadzenia międzynarodowego obrotu materiałem roślinnym, wyeliminowanie problemów pojawiających się przy granicznej kontroli fitosanitarnej drewnianych materiałów opakowaniowych.
Ardanowski: rzepak i inne rośliny rolnicze będą skupowane także w niedziele i święta
Będzie je nadzorowała Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) lub firmy certyfikujące integrowaną produkcję roślin.
Integrowana produkcja roślin (IP) to system jakości żywności wykorzystujący w sposób zrównoważony postęp techniczny i biologiczny w uprawie, ochronie i nawożeniu roślin oraz zwracający szczególną uwagę na środowisko i zdrowie ludzi. Przyjęte rozwiązanie jest zgodne z wymaganiami niektórych państw trzecich, a możliwość przeprowadzania kontroli przez podmioty certyfikujące pozwoli zmniejszyć koszty i obciążenia proceduralne po stronie Inspekcji i eksporterów.
Eksporterom owoców coraz mocniej zagraża konkurencja ze Wschodu
Według nowych przepisów wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa nie będzie musiał kontrolować podmiotów niewykonujących w danym roku działalności, jeśli zostanie o tym wcześniej poinformowany.
W przepisach, które odnoszą się szczegółowo do działań PIORiN, skrócono i uproszczono procedury administracyjne, poprzez zastąpienie decyzji administracyjnej typowym wpisem do rejestru przedsiębiorców zajmujących się handlem zagranicznym.
Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś