Ustawą o dzierżawie rolniczej zajmie się specjalna podkomisja
Posłowie z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgodzili się w czwartek, aby dalej pracować nad projektem ustawy o dzierżawie rolniczej. Teraz dokumentem zajmie się specjalnie powołana podkomisji.
- Projekt ustawy to kompromis, którego od dawna oczekuje środowisko rolnicze - mówił poseł Leszek Korzeniowski (PO), który pełni rolę sprawozdawcy. Parlamentarzysta wielokrotnie podkreślał, że ustawa jest popierana przez posłów reprezentujących różne ugrupowania.
Właśnie dlatego projekt do laski marszałkowskiej został wniesiony jako wspólna inicjatywa całej komisji. Takie działanie ma na celu przyspieszenie prac nad jego uchwaleniem. Trzeba się spieszyć, bo do 1 maja 2016 roku, a więc daty uwolnienia rynku ziemi w Polsce pozostało niewiele czasu.
- Jednym z atutów tego projektu jest to, że zabezpiecza grunty i gwarantuje, że ziemia pozostanie w rękach polskich rolników - tłumaczy poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski.
Projekt ustawy o dzierżawie rolniczej, który przygotowała Federacja Związków Pracodawców - Dzierżawców i Właścicieli Rolnych (później został przejęty przez komisję) jest odpowiedzią na formułowane od dawna postulaty dotyczące m.in. możliwości dziedziczenia dzierżawy. - Dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania zagwarantujemy ciągłość pracy gospodarstw - zaznacza poseł SLD Romuald Ajchler.
W jego ocenie, samodzielna ustawa o dzierżawie rolniczej to absolutny priorytet i szansa na uporządkowanie wielu spraw. - Każdy, kto szczegółowo zapoznał się z ustawą powinien docenić wkład pracy włożony w jej przygotowanie i wysoki poziom merytoryczny - dodaje Ajchler.
Nie oznacza to jednak, że do projektu nie można wprowadzać żadnych modyfikacji. - Dyskutować o szczegółach będziemy w podkomisji - informuje poseł Artur Dunin (PO), wiceprzewodniczący komisji rolnictwa.
Zbigniew Babalski z PiS zwraca uwagę, że ustawa o dzierżawie jest "świetnym" przykładem na to, że można tworzyć dobre projekty aktów prawnych. W podobnym tonie wypowiada się także Leszek Korzeniowski: - Ustawa o dzierżawie rolniczej jest kompletna i uporządkowana. To wyjście naprzeciw oczekiwaniem nie tylko gospodarstw towarowych, ale również tych małych, które chcą się rozwijać.
Jak do projektu odnosi się ministerstwo rolnictwa? Obecny na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi 9 kwietnia wiceminister Kazimierz Plocke (PO) podkreślił, że resort jest nastawiony pozytywnie, ale nadal nie ma opinii rządu w tej sprawie na piśmie. - Trwają uzgodnienia międzyresortowe - zastrzegł Plocke.