Ustawa o ARiMR czeka na podpis prezydenta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-03-2022,9:20 Aktualizacja: 14-03-2022,9:30
A A A

Senat poparł ustawę o Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa, nie wnosząc do niej poprawek. Nowe przepisy m.in. umożliwiają utworzenie spółki IT, która będzie obsługiwać ARiMR oraz pozwalają na oddłużenie gospodarstw rolnych.

Za podjęciem uchwały głosowało 50 senatorów, 4 było przeciw, a 45 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Rolnicy rozwiązują umowy z ARiMR, PROW 2014-2020, Ryszard Bartosik, Dorota Niedziela, Kazimierz Plocke

Rolnicy rozwiązują umowy z ARiMR? Resort podał dane

Ministerstwo rolnictwa monitoruje jakiego rodzaju problemy sygnalizują beneficjenci w ramach instrumentów wsparcia objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich - zapewnia Ryszard Bartosik, wiceszef resortu. W ramach interpelacji...

Znowelizowana przez Sejm ustawa umożliwia utworzenie wyspecjalizowanego podmiotu, który będzie obsługiwał ARiMR w zakresie IT. Będzie się zajmował nie tylko rozwojem i utrzymaniem systemów zbudowanych dotychczas przez Agencję, ale także stopniowo wytwarzał niezbędne oprogramowanie na jej potrzeby oraz przejmował rozwój i utrzymanie systemów zbudowanych przez dostawców zewnętrznych.

Ustawa reguluje kwestię oddłużenia gospodarstw. Chodzi o długoletnie zadłużenia, gdzie odsetki przekraczają wielokrotnie kapitał podstawowy. W takim przypadku odsetki będą umarzane pod warunkiem spłaty kapitału.

Podczas prac nad ustawą w Sejmie wprowadzono przepisy upoważniające ARiMR do dokonywania cesji części płatności bezpośrednich na rzecz zakładu ubezpieczeniowego. Chodzi o to, by rolnik, który chce ubezpieczyć uprawy, miał możliwość zadysponowania tymi pieniędzmi na rzecz opłacenia składki ubezpieczeniowej.

ustawa o ARiMR, Ryszard Bartosik, Anna Wojciechowska, Arkadiusz Iwaniak, Sejm

Projekt noweli ustawy o ARiMR nie trafił do kosza

Sejm skierował do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt nowelizacji ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przepisy mają m.in. umożliwić utworzenie spółki IT, która będzie obsługiwać ARiMR. Za wnioskiem o...

Wprowadzono też poprawkę dotyczącą ustawy okołobudżetowej, w której 2021 r. przewidziano dla samorządów subwencję kanalizacyjną. Gminy, które w ogóle nie posiadają kanalizacji, musiałyby ją zwrócić. Zmiana przepisów sprawia, że pieniądze będzie można wykorzystać np. na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków

Nowe przepisy pozwalają ponadto na rozszerzenie katalogu stanowisk w strukturze Agencji, które obsadzane są w drodze powołania, o stanowisko doradcy Prezesa ARiMR.

Ustawa wprowadza także przepisy usprawniające funkcjonowanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwiązania dotyczące zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy czy skrócenie procesu uzupełnienia niedoborów kadrowych w Agencji.

Nowelizacja reguluje tryb umarzania wierzytelności z Funduszu Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa, tj. umorzenia wierzytelności z FRiOR na wniosek głównego dłużnika lub jego następcy prawnego. Aby skorzystać z tego rozwiązania, osoba musi mieć ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz nie może posiadać innej nieruchomości niż ta, w której zamieszkuje.

Wprowadzona zostanie także możliwość umorzenia wierzytelności z FRiOR na wniosek głównego dłużnika lub jego następcy prawnego, jeżeli wyłączną wierzytelnością jest zobowiązanie dotyczące odsetek. Jednocześnie wskazano, że proponowane wsparcie, w odniesieniu do podmiotów prowadzących działalność rolniczą, stanowi pomoc de minimis w rolnictwie i może zostać udzielone tylko raz.

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących planów finansowych Agencji.
 

Poleć
Udostępnij