Umowy kredytowe zawierane z rolnikami nie będą objęte przepisami ustawy o kredycie konsumenckim. Ustawa już gotowa
Umowy kredytowe, które będą zawierane z rolnikami, nie będą objęte przepisami ustawy o kredycie konsumenckim. Rolnicy będą podlegać ochronie wynikającej z kodeksu cywilnego – wynika z projektu ustawy, który został opublikowany na stronach RCL.
We wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy o kredycie konsumenckim. Projekt – jak napisał wiceminister finansów Jurand Drop w liście opublikowanym na stronach RCL – „ma na celu usunięcie trudności i niepewności prawnej związanych z udzielaniem kredytów dla rolników”.
Resort finansów planuje wyłączyć rolników spod przepisów ustawy o kredycie konsumenckim
Ryzyko poszukiwania wsparcia w szarej strefie
W uzasadnieniu wskazano, że objęcie kredytów udzielanych rolnikom zasadami, dotyczącymi kredytu konsumenckiego oraz konsumenckiej pożyczki lombardowej, może spowodować znaczne ograniczenie dostępu do finansowania rolników „poprzez wzrost jego kosztu i wprowadzenie dodatkowej biurokratyzacji”.
„Wynika to z faktu, że finansowanie konsumenckie jest droższe o prawie 100 proc. w porównaniu z finansowaniem przedsiębiorców (koszt obsługi kredytu, koszt ryzyka, horyzont czasowy, zabezpieczenia itp.). Istnieje też ryzyko, że z racji odcięcia rolników od bezpiecznych źródeł finansowania, będę oni poszukiwać wsparcia finansowego w tzw. szarej strefie” – wskazano w uzasadnieniu.
Dodano w nim, że obecne przepisy sprawiają trudności interpretacyjne – chodzi o to, czy należy je stosować do wszystkich kredytów, jak wynika to teraz z ustawy, czy też tylko do kredytów konsumenckich – a na dodatek sprawiają, że w zależności od celu finansowania do umów zawieranych z rolnikami będą stosowane różne przepisy.
Kredyty płynnościowe dla rolników. ARiMR uruchamia bankom limity
Niestandardowe finansowanie działalności rolniczej
„Przepisy Ukk (ustawy o kredycie konsumenckim – PAP) dotyczą przede wszystkim kredytów gotówkowych i ratalnych, które z założenia mają znacznie prostszą konstrukcję i uniwersalne założenia. Jest to produkt finansowy ustandaryzowany, kierowany do nieograniczonego adresata. Zgoła inaczej wygląda finansowanie działalności rolniczej. Niejednokrotnie wymaga ono indywidualnego podejścia, choćby w zakresie sposobu spłaty kredytu (raty sezonowe) lub karencji w spłacie” – stwierdzono w uzasadnieniu.
W projekcie proponuje się wykreślenie z ustawy o kredycie konsumenckim zapisów, na mocy których obejmuje ona umowy zawierane z rolnikami. Poza tym proponuje się zmianę jednego z przepisów Kodeksu cywilnego w taki sposób, aby nie były one stosowane do umów zawieranych z rolnikami, w oparciu o które otrzymują oni wsparcie pochodzące ze środków publicznych, środków Banku Gospodarstwa Krajowego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego lub „innych środków o podobnym charakterze”.
Rozporządzenie o płatnościach za ekoschematy podpisane. Znamy finalne stawki. Są wyższe od zakładanych
Umowy z rolnikami będzie chronić Kodeks cywilny
Jednocześnie, jak czytamy w uzasadnieniu, umowy zawierane z rolnikami nadal będą podlegać innym przepisom Kodeksu cywilnego.
„Szczególnym powodem, dla którego wprowadzono poprawki do Ukpl (ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej – PAP) było objęcie osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne przepisami dotyczącymi maksymalnej wysokości kosztów pozaodsetkowych. Warto więc zwrócić uwagę, że w przypadku Kc pozaodsetkowe koszty w całym okresie spłaty pożyczki nie mogą być wyższe od 25 proc. całkowitej kwoty pożyczki (…), natomiast w przypadku Ukk pozaodsetkowe koszty kredytu nie mogą być wyższe od 45 proc. całkowitej kwoty kredytu” – wskazano w uzasadnieniu.
Projektowana ustawa ma wejść w życie w 14 dni od jej ogłoszenia.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś