Trzy ustawy do podpisu prezydenta, jedna wraca do Sejmu
Senat nie wniósł poprawek do ustaw w sprawie przekazania spółek rolnych do MAP, o scalaniu gruntów i o wyrobach winiarskich. Dokumenty trafią do podpisu prezydenta. Do Sejmu wraca z kolei ustawa przedłużająca PROW.
Przekazanie spółek rolnych do Ministerstwa Aktywów Państwowych ma umożliwić utworzenie holdingu spożywczego, który ma walczyć ze zmowami cenowymi i przewagą kontraktową wielkich firm skupujących od rolników płody rolne.
Nowe przepisy mają zachęcić rolników do sprzedaży produktów
Obecnie w imieniu resortu rolnictwa nadzór nad spółkami rolnymi sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W jego gestii są 42 spółki, z czego 8 będzie przekazane pod nadzór MAP. Resort wybrał wariant konsolidacji polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które będą objęte przez Skarb Państwa. SP będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Ustawa o scalaniu gruntów ma przyczynić się do likwidacji nadmiernego rozdrobnienia gruntów gospodarstw rolnych, poprawiając warunki ich gospodarowania. Najwięcej emocji wzbudzała poprawka przewidująca wykreślenie przepisów o drogach publicznych, które dotyczą opłat za zajęcie pasa drogowego dla obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej. Zdaniem rządu firmy telekomunikacyjne nadużywają przepisów pozwalających im płacić 10-krotnie niższe niż wcześniej stawki za zajęcie tego pasa. Ostatecznie senatorowie pozostawili przepisy wprowadzone przez Sejm.
Ustawa o wyrobach winiarskich ma wesprzeć małych producentów i dostosować polskie prawo o przepisów UE. Nowe przepisy zwalniają drobnych producentów wina z obowiązku posiadania zezwolenia na obrót hurtowy, co umożliwi bezpośrednią sprzedaż napojów do restauracji i lokalnych sklepów. Większość przepisów dokumentu wchodzi w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia.
Senat jednogłośnie poparł z poprawkami ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przedłuża realizację programu na lata 2021-2022 i wprowadza ułatwienia w zakresie m.in. budowy zbiorników wodnych. Na gruntach rolnych będzie można zbudować staw lub zbiornik wodny bez pozwolenia na budowę, jeżeli nie będzie większy niż 5 tys. m kw. i nie głębszy niż 3 m. Ustawa trafi ponownie do Sejmu, który zdecyduje o wprowadzeniu poprawek do ustawy.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś