Ta ustawa to priorytet. Rząd chce szybkich prac w Senacie
Uchwalona 25 czerwca przez Sejm ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego autorstwa PSL trafiła do Senatu. Wszystko wskazuje na to, że w ekspresowym tempie zostanie przyjęta przez komisję rolnictwa i trafi pod obrady plenarne Senatu.
We wtorek postanowiono, że jeszcze w tym tygodniu senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wróci do pracy nad ustawą, która jest dziś sztandarowym projektem koalicji PO-PSL.
W trakcie obrad komisji panowała nerwowa atmosfera. Michał Gil, prawnik z Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu wytknął autorom szereg błędów i sprzeczności. Ostrzegł, że ustawa może być niezgodna z prawem krajowym i europejskim.
Protestują przeciwko ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego
To nie przeszkodziło jednak stronie rządowej w obaleniu większości zastrzeżeń. Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke po kolei odrzucał uwagi prawnika twierdząc, że "najpierw trzeba uchwalić ustawę, a później będzie można przeprowadzać nowelizację".
- To bałagan legislacyjny. Tak nie można stanowić prawa - podkreślali z zażenowaniem kolejni przedstawiciele organizacji rolniczych, którzy zabierali głos w sprawie projektu podczas dyskusji.
Podczas obrad komisji głos zabrał także przedstawiciel Krajowej Rady Notarialnej, który zwrócił uwagę, że wiele przepisów jest nieprecyzyjnych, a części zapisów ustawy "nie da się zrealizować".
W trakcie obrad pojawił się wniosek o zawieszenie prac nad ustawą, aby dać senatorom czas na dogłębną analizę materiału i przedstawienie konkretnych poprawek. Pojawił się także kontrwniosek o przyjęcie projektu ustawy w niezmienionym kształcie i przekazanie na obrady plenarne Senatu.
Sejm uchwalił ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego
Szanse na fundamentalne zmiany są jednak niewielkie, bo rządowi zależy na szybkim przeforsowaniu ustawy. Wszystko po to, aby dokument podpisał jeszcze prezydent Bronisław Komorowski, który swoje obowiązki sprawuje do 6 sierpnia.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2016 roku. Koalicja podkreśla, że prawo skutecznie zapobiegnie wykupowaniu ziemi przez bogatych rolników lub przedsiębiorstwa z zachodu Europy, a także spekulowaniu obrotem ziemią.
Opinie do projektu można zobaczyć tutaj