Specustawa ma przyspieszyć proces odrolnienia gruntów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP Katarzyna Fiuk, Mariusz Polit, (zac) | redakcja@agropolska.pl
15-02-2018,9:45 Aktualizacja: 15-02-2018,9:48
A A A

Specustawa mieszkaniowa przyspieszy proces odrolnienia gruntów nadających się pod zabudowę mieszkaniową - powiedział w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że obecnie proces ten trwa nawet do kilku lat i jest bardzo uciążliwy.

Jak powiedział minister, kluczowym działaniem wynikającym ze specustawy jest "skrócenie tego okresu tak, żeby proces (odrolnienia - PAP) uzyskiwania wszelkiego rodzaju dokumentów, zgód i pozwoleń trwał nie dłużej niż rok".

siedlisko, kukiz 15, sejm, pozarolnicza działalność gospodarcza, obszary wiejskie

Rozpoczęcie działalności gospodarczej bez odrolnienia gruntów?

O ułatwieniu rozpoczęcia działalności gospodarczej bez odrolnienia gruntów dyskutowali posłowie podczas wspólnego posiedzenia sejmowych Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej....
Wskazał, że w miastach znajduje się bardzo dużo terenów rolnych i jest problem z odrolnieniem tych terenów.

- Chcemy sprawić, aby te tereny, które znajdują się w miastach, a nawet często w sąsiadujących z miastami gminach, a mogą być wykorzystane na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, jednym tym aktem odrolnić - powiedział.

Kwieciński zaznaczył, że brak terenów pod budownictwo mieszkaniowe bardzo często powodowało podnoszenie cen gruntów. - Mamy z tym do czynienia w całym kraju - zauważył. Podkreślił, że ten problem jest najbardziej widoczny na warszawskim rynku.

Dodał, że w zakresie odrolnienia "konieczna jest współpraca z samorządami podobnie jak przy specustawach kolejowych, czy drogowych". Mówił, że "decyzje lokalizacyjne, które są tutaj kluczowe, będą wydawane przez wojewodów".

- Dajemy bardzo ważny instrument dla samorządów, które są bardzo istotne w tym obszarze działania państwa. Te pozytywne decyzje będą uzależnione od pozytywnej opinii samorządów, a konkretnie od rad gmin. Każda taka decyzja będzie mogła być zablokowana przez radę, która będzie miała na bazie tej specustawy, prawo veta - podsumował.

Poleć
Udostępnij