Składki organizacji rolniczych nadal z budżetu
Przedłużenie o 6 lat, czyli do końca 2020 r. opłacania przez budżet składek członkowskich polskich organizacji rolniczych w unijnych gremiach zajmujących się rolnictwem - to cel noweli ustawy o izbach rolniczych, którą w środę podpisał prezydent Bronisław Komorowski.
"Dotychczasowe dofinansowanie przewidziane na mocy ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych wygasło z końcem 2014 r. Ustawa przedłuża dofinansowanie o 6 lat, czyli do końca 2020 r. Jednocześnie ustawa rozszerza dotychczasową grupę podmiotów uprawnionych do dotacji o Krajową Radę Spółdzielczą oraz stowarzyszenia zrzeszające młodych rolników" - wskazano w informacji nt. ustawy zamieszczonej na stronie kancelarii głowy państwa.
Zgodnie z nowelą budżet państwa będzie płacić składki nie tylko - jak dotąd - za izby rolnicze, związki zawodowe rolników indywidualnych, uczestniczące w unijnych strukturach rolniczych, ale także składki "społeczno-zawodowych organizacji rolników, w tym rolniczych spółdzielni produkcyjnych i pracodawców rolnych".
Chodzi o składki, które organizacje rolnicze płacą za udział w pracach liczącej się na forum unijnym strukturze związkowej Copa-Cogeca, jak również innych organizacji (Ceja - Europejska Rada Młodych Rolników).
Copa oraz Cogeca - to organizacje reprezentujące interesy unijnych rolników i spółdzielców wobec Komisji Europejskiej i instytucji działających w Unii. Copa zrzesza 60 narodowych związków rolniczych, a Cogeca - 32 organizacje spółdzielcze.
Z polskich organizacji do Copa-Cogeca należą: Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Samoobrona, Solidarność Rolników Indywidualnych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz Izby Rolnicze, a także Związek Zawodowy Rolników - Ojczyzna.
Na uchwaleniu ustawy zależało przede wszystkim związkom i organizacjom rolniczym, gdyż nieopłacenie składki do unijnej struktury oznacza wykluczenie Polski z prac na forum ponadnarodowych organizacji rolniczych, a dotąd składki za nie także opłacał budżet. Ustalenia w ramach Copa-Cogeca mają często decydujący wpływ na decyzje KE w sprawach rolnych. Składka narodowa polskich organizacji rolniczych wynosi ok. 370 tys. euro rocznie, a obsługa w języku polskim to koszt ok. 100 tys. euro w skali roku.
Ustawa zakłada, że finansowanie ma się odbywać z budżetu krajowego za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych. Na dofinansowanie ma być przeznaczone 4 mln zł rocznie, a pieniądze będą pochodziły z rezerwy ministra rolnictwa. Pieniądze mają otrzymywać Izby Rolnicze, które będą rozliczały inne organizacje rolnicze.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.