Senatorowie nie wnieśli poprawek do nowelizacji ustawy o podatku rolnym
Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji ustawy o podatku rolnym. Doprecyzowano w niej przepisy, określając, że umieszczenie na gruntach rolnych czy leśnych infrastruktury, np. energetycznej, nie wpływa na sposób ich opodatkowania.
Za poparciem ustawy bez poprawek głosowało 86 senatorów, a dwóch się wstrzymało. Nowelizacja ustaw: o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych oraz o podatku leśnym ma uporządkować i ujednolicić w skali kraju zasady opodatkowania gruntów, przez które przebiega infrastruktura liniowa służąca do przesyłania albo dystrybucji płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej oraz infrastruktury telekomunikacyjnej.
Ustawa o podatku rolnym znowelizowana
Wprowadza zasadę, że umieszczenie tej infrastruktury, na gruntach osób trzecich, z których przedsiębiorstwo energetyczne korzysta w sposób ograniczony, nie wpłynie na wzrost podatków gruntowych.
Do tej pory nie było przepisów regulujących wprost zasadę opodatkowania tych gruntów, w związku z czym dochodziło do sytuacji, gdy w sąsiednich gminach takie same grunty mogły zostać opodatkowane inną stawką podatku, w zależności od przyjętej przez gminę interpretacji prawa.
W niektórych gminach grunty, na których znalazła się taka infrastruktura, były "neutrale podatkowo", a w innych - były uznawane za zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, co wiąże się z naliczeniem najwyższej stawki podatku od nieruchomości.
W związku z tym dochodziło do licznych sporów między podatnikami - właścicielami infrastruktury liniowej a organami podatkowymi. W ostatnich latach problem ten był szczególnie widoczny w przypadku gruntów będących w zarządzie Lasów Państwowych, na których znajdują się linie energetyczne.
PSL: rolnikom trzeba umorzyć składki, podatek i wypłacić odszkodowania
Z danych Ministerstwa Energii wynika, że w 2017 r. nie więcej niż 5 proc. gruntów pod liniami energetycznymi na terenach Lasów Państwowych było opodatkowanych najwyższą stawką, a w tym roku taka stawka może dotyczyć już 40 proc. gruntów pod liniami.
Koszty wyższego podatku mogą być przeniesione na przedsiębiorstwa energetyczne, które zechcą uwzględnić ten wydatek w taryfie za usługę dystrybucji. To z kolei może prowadzić do wzrostu cen energii i innych usług.
Nowe przepisy wprowadzają jednolite zasady opodatkowania gruntów, na których ulokowana jest infrastruktura przez wskazanie, że korzystanie z tych gruntów przez przedsiębiorcę, który nie jest ich właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem - nie oznacza zajęcia ich na prowadzenie działalności gospodarczej.
Natomiast, gdy na tych terenach - oprócz posadowienia takiej infrastruktury - prowadzona będzie działalność gospodarcza (np. fabryka, parking czy wyrobisko), wtedy od tych gruntów będzie pobierana najwyższa stawka podatku od nieruchomości.
Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś