Senacka komisja przeciw legalizacji samowoli budowlanych
Senacka komisja infrastruktury zgłosiła w czwartek poprawkę do nowelizacji prawa budowlanego, która zakłada, że nie będzie można zalegalizować samowoli budowlanych na terenie ogrodów działkowych.
Dzięki takiemu rozwiązaniu na terenie ogrodów działkowych będą mogły powstawać jedynie altany i budynki gospodarcze.
Sama nowelizacja ma ułatwić i przyspieszyć realizację inwestycji i przełożyć się na wzrost liczby oddawanych mieszkań.
Posłowie ułatwią legalizację samowoli budowlanych?
Nowela przygotowana przez resort rozwoju ma uprościć proces inwestycyjny. Zmiany dotyczą np. takich kwestii jak procedura uzyskiwania odstępstw od przepisów techniczno-budowlanych, zasady sporządzania projektu budowlanego, przeniesienie decyzji pozwolenia na budowę, samowoli budowlanych, uregulowania kwestii nielegalnego użytkowania obiektu czy doprecyzowania budzących wątpliwości i niejasnych przepisów.
Nowe przepisy mają też podnieść bezpieczeństwa pożarowe oraz zapewnić sprawność przebiegu procesu inwestycyjnego, jeśli chodzi o przyłączenie do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych wodociągowych i kanalizacyjnych.
Przepisy mają ponadto ułatwić legalizację co najmniej 20-letnich samowoli budowlanych. Warunkiem dokonania legalizacji na podstawie uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.
Samowole budowlane będzie łatwiej zalegalizować
Wzmocnione będzie również bezpieczeństwo przy zmianie użytkowania lokali np. mieszkania na przedszkole czy piwnicy w bloku na escape room. W takiej sytuacji konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej.
Nowe prawo wprowadzi także zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne opłat za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś