Rolnik jest przedsiębiorcą czy nie?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-08-2020,9:05 Aktualizacja: 02-08-2020,22:45
A A A

Działalność rolnicza nie jest zgodnie z przepisami wpisywana do ewidencji działalności gospodarczej. Ale gdy np. rolnik chce pozyskać dofinansowanie na wapnowanie gleb, może zostać z tego powodu na lodzie.

Na ten problem zwróciła uwagę we wniosku do premiera Mateusza Morawieckiego Krajowa Rada Izb Rolniczych (popierając stanowisko małopolskiego samorządu rolniczego). I wystąpiła o uregulowanie definicji gospodarstwa rolnego w zakresie działalności gospodarczej.

bydło, pomoc dla rolników, koronawirus, covid-19

Będzie rekordowe wsparcie dla rolników w związku z COVID-19

Senacka komisja rolnictwa zarekomendowała w czwartek, by nie wprowadzać poprawek do ustawy, dzięki której ponad 1 mld zł ma trafić na pomoc dla rolników w związku z koronawirusem. Chodzi o ustawę o wspieraniu rozwoju obszarów...
Zgodnie bowiem z ustawą Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną posiadająca zdolność do prowadzenia we własnym imieniu działalności gospodarczej. Dla rolników istotny jest art. 6 ust. 1 ww. ustawy, który stanowi, że jej przepisów nie stosuje się m.in. do: "działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego".

"Tak więc działalność prowadzona przez rolnika w wyżej określonym zakresie nie podlega wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG), a rolnik ją wykonujący nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu tej ustawy" - wskazuje KRIR.

Ale to nie znaczy, że problemów w tym zakresie nie ma. Bo - jak wytykają izby - w sytuacji kiedy rolnik składa wniosek na dofinansowanie zadań realizowanych w ramach "Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie", musi wypełnić załącznik H4, w którym stwierdza się, że prowadzi działalność gospodarczą i podaje kod PKD.

"Rolnicy, którzy nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej, nie chcą podpisywać się pod taką klauzulą i niestety wniosek taki uznawany jest za niekompletny i nie może być rozpatrzony" - zaznacza KRIR.

W jej opinii należy wprowadzić jednoznaczną definicję gospodarstwa rolnego w zakresie działalności gospodarczej. Bo ułatwi to producentom rolnym uzyskanie wsparcia w przypadku wielu istniejących programów pomocowych.

Poleć
Udostępnij