Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach rolniczych
Rolnicy na emeryturze nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości - zakłada projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, który w środę przyjął rząd.
Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało CIR. Jak zaznaczono w komunikacie - "nowe rozwiązanie jest realizacją postulatów rolników i organizacji rolniczych".
Obecnie, jeżeli emeryt prowadzi działalność rolniczą, to wypłata jego emerytury ulega częściowemu zawieszeniu. Po zmianie przepisów rolnik na emeryturze nie będzie musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości. W takim przypadku emeryt będzie zobowiązany do dalszego opłacania w KRUS składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, zarówno podstawowej, jak i dodatkowej, w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych.
Emerytury rolnicze niższe o 1200 zł od powszechnych
W opinii autorów projektu, nowe przepisy będą sprzyjały większej mobilności zawodowej. Rolnicy i ich domownicy będą mogli - bez obawy o utratę ubezpieczenia w KRUS - podejmować np. szkolenia, które umożliwią im zdobycie nowych kwalifikacji.
Wprowadzona zostanie możliwość zaliczania do wysokości części składkowej emerytury rolniczej okresów odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresów jej równorzędnych. Dotyczyć to będzie także okresów zastępczych form służby wojskowej przypadających przed 1 stycznia 1999 r., gdy dana osoba nie posiada stażu ubezpieczeniowego w ZUS i gdy okres służby nie może wpłynąć na podwyższenie świadczenia emerytalnego z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych realizowanego przez ZUS.
Emeryci rolniczy będą mieli możliwość rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS, a opiekunowie osób niepełnosprawnych – możliwość kierowania na turnusy regeneracyjne.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innym terminie.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś