Opłata cukrowa poczeka na kolejne posiedzenie Sejmu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Klaudia Torchała PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-04-2020,11:15 Aktualizacja: 18-04-2020,11:17
A A A

Sejm nie głosował na zakończonym posiedzeniu nad uchwałą Senatu odrzucająca ustawę przewidującą wprowadzenie opłaty cukrowej od napojów słodzonych oraz alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml tzw. małpek.

"Na wniosek Premiera skierowaliśmy razem z min. Cieszyńskim w imieniu rządu prośbę do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zdjęcie z porządku obrad dokończenia prac nad tzw. sugar tax. Teraz koncentrujemy się max na pandemii koronawirusa" - napisał na Twitterze Łukasz Schreiber, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów,.

opłata cukrowa, opłata od małpek, senat, Janusz Cieszyński

Ustawa wprowadzająca opłatę cukrową odrzucona przez Senat

Senat odrzucił ustawę wprowadzającą opłaty cukrową i od "małpek". Wniosek o to złożyła Beata Małecka Libera (KO). Przyjęcia dokumentu bez poprawek chciało PiS. Ostatecznie ustawa została odrzucona głosami KO, Koalicji Polskiej i...

Sejm według harmonogramu miał głosować w sprawie uchwały Senatu, który odrzucił ustawę wprowadzającą zmiany w różnych przepisach w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Tak się jednak ostatecznie nie stało.

Ustawa zakłada m.in. wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną.

Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml - w przeliczeniu na litr napoju. Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 lipca.

Senat 13 marca odrzucił ustawę. Podczas debaty politycy KO podnosili kwestie konsultacji dokumentu z przedsiębiorcami.

Zwracali też uwagę na potrzebę przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy, żeby wobec pandemii koronawirusa nie obciążać przedsiębiorców dodatkowymi kosztami.
 

Poleć
Udostępnij