Nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych
Sejm nie poparł w czwartek wniosku Platformy Obywatelskiej o odrzucenie projektu ustawy dot. zatrudniania osób przy zbiorach. Projekt wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych. Umowa ma być oskładkowana i obowiązywać do 120 dni.
PO uzasadniło wniosek argumentując, że rozwiązania zaproponowane przez rząd skomplikują życie rolnikom (...), a w konsekwencji mogą spowodować odpływ siły roboczej z gospodarstw".
Głosowało 427 osób, za odrzuceniem wniosku było 298 posłów, 127 przeciwko, dwóch wstrzymało się od głosu.
Pracownicy sezonowi będą opodatkowani. Rolnicy na tym zyskają?
Projekt zmieniający ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników i niektórych innych ustaw wynika z realizacji tzw. unijnej dyrektywy sezonowej oraz z konsultacji ze stroną społeczną, która podnosiła kwestię zatrudnienia pracowników sezonowych w ogrodnictwie i sadownictwie.
W projekcie rząd zaproponował utworzenie, w miejsce dotychczas szeroko stosowanej umowy o dzieło, nowej formy umowy cywilnoprawnej tzw. pomocy przy zbiorach.
Osoba zatrudniona na jej podstawie będzie włączona do systemu zabezpieczenia w KRUS. Rolnik będzie zaś odprowadzał za takiego pracownika składkę zdrowotną i wypadkową. Od tych umów będzie obowiązywał podatek dochodowy.
W tym roku składka zdrowotna wyniesie 132 zł miesięcznie od osoby, a na ubezpieczenie wypadkowe 42 zł miesięcznie.
Według MRiRW nowe rozwiązania prawne mogą dotyczyć ok. 500 tys. osób, głównie obywateli Ukrainy.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś