Nowelizacja ustawy o KRUS. Rolnik będzie mógł "dorobić"
Rolnik będzie mógł "dorobić" do wysokości minimalnego wynagrodzenia, bez konieczności rezygnacji z ubezpieczenia w KRUS - zakłada nowela ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, uchwalona w piątek przez Sejm.
Za nowelą głosowało 397 posłów, przeciw było 35, a 5 wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi do Senatu.
Projekt noweli ustawy o KRUS odesłany do komisji
Jej odrzucenie rekomendowały połączone komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polityki Społecznej, uzasadniając to tym, że zakres regulacji wybiega poza procedowany projekt.
Posłowie przyjęli natomiast trzy poprawki PiS doprecyzowujące przepisy. Jedna z nich określa sposób zmiany umowy o pracę na umowę mianowania.
Podczas prac nad nowelizacją ustawy, posłowie najwięcej uwag zgłaszali do zmian przepisów kadrowych. Przedstawiciele klubów PSL, PO i Nowoczesnej dowodzili, że w noweli ustawy o KRUS chodzi głównie o wymianę kadr z "nie swoich na swoich".
Najniższa emerytura wzrośnie do 1000 zł. W KRUS też
Ustawa zakłada również, że rolnik może "dorobić” nie do granicy obecnej - czyli połowy minimalnego wynagrodzenia - ale do kwoty całości tego wynagrodzenia, nie tracąc ubezpieczenia w KRUS.
Dotyczy to zarabiania na podstawie umów innych niż umowa o pracę. Przepis ten ma rozwiązać kwestię pobierania wynagrodzenia za zasiadanie w radach nadzorczych.
Według resortu rolnictwa, sprawa dotyczy ok. 2,3 tys. osób.
Ustawa ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu.