Można wycinać drzewa. Nie będzie zmiany przepisów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-02-2017,14:00 Aktualizacja: 20-02-2017,20:59
A A A

Celem znowelizowanej ustawy o ochronie przyrody jest przeniesienie kompetencji do regulowania spraw związanych z usuwaniem drzew i krzewów na poziom lokalny. To gminy najlepiej wiedzą, w jaki sposób dbać o zieleń na swoim terenie - twierdzi resort środowiska.

Podczas poniedziałkowego briefingu prasowego przypomniano, że znowelizowana ustawa, która funkcjonuje od 1 stycznia, jest projektem autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości.

- Minister środowiska Jan Szyszko gorąco popiera nowelizację ustawy o ochronie przyrody, która zakłada zniesienie ograniczeń dla właścicieli nieruchomości prywatnych w zakresie usuwania drzew i krzewów rosnących na działce - mówił rzecznik prasowy resortu środowiska Paweł Mucha.

wycinka drzew, drewno, rolnicy, prawo, przepisy, wycięcie drzewa na posesji

W tym przypadku rolnik może wyciąć drzewo bez konsekwencji

Rolnicy są zwolnieni z obowiązku uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów, jedynie wtedy, gdy jest to ściśle związane z ich życiem prywatnym. Od 1 stycznia osoby fizyczne mogą usunąć ze swojej nieruchomości każde drzewo, bez względu...
Z kolei wiceminister środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski podkreślił, że osoby fizyczne mogą usunąć ze swojej nieruchomości każde drzewo, bez względu na jego obwód, pod warunkiem, że usuwają je na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Oba warunki (własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej i określony cel usunięcia) należy spełnić łącznie. Dodał, że wycinka drzew pod działalność gospodarczą nadal wymaga stosownego zezwolenia.

- Ustawa umożliwia mieszkańcom wycinkę drzew na prywatnej posesji bez zezwolenia wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta. Nowe przepisy zlikwidowały więc niepotrzebną biurokrację, fikcję administracyjną oraz umożliwiły wykonywanie prawa własności nieruchomości - zaznaczył Szweda-Lewandowski.

wycinka drzew na posesji, drzewa, wycinka, jan szyszko, ministerstwo środowiska

Wyjątkowy las zanika. Rolnik wygrał przetarg w ANR i tnie drzewa

Pod Sławą w Lubuskiem rolnik wytnie nawet 20 tysięcy drzew na terenie chronionego obszaru Natura 2000. Wszystko odbywa się na zlecenie Agencji Nieruchomości Rolnych. - To dewastacja - alarmują przyrodnicy. Blisko 40-hektarowy cenny przyrodniczo...
W opinii wiceministra obawy o masowe usuwanie drzew są nieuzasadnione. Jak podkreślił rzecznik MŚ "z danych będących w posiadaniu resortu środowiska wynika, iż dotychczas około 90-95 proc. decyzji, dotyczących zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, było decyzjami pozytywnymi".

Zauważył również, że obecnie w Polsce o wiele więcej drzew jest sadzonych niż wycinanych. - Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów, a lesistość w naszym kraju ciągle się zwiększa - tłumaczył Mucha.

Rzecznik poinformował także, że Ministerstwo Środowiska zażądało od władz Warszawy informacji, ile drzew zostało wyciętych w latach 2014-2016 oraz ile procent decyzji dotyczących zezwolenia na wycinkę drzew było pozytywnych.

- Dzisiaj z tematu usuwania drzew próbuje się robić problem polityczny. Mam nadzieję, że warszawski ratusz jak najszybciej przestawi te dane opinii publicznej - zaznaczył.

Poleć
Udostępnij