Ministerstwo Finansów chce podwyższyć VAT na konopie siewne i zwierzęta koniowate

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
03-09-2024,12:50 Aktualizacja: 03-09-2024,12:57
A A A

Ministerstwo Finansów chce m.in. podwyższyć VAT na dostawy konopi siewnej z 8 do 23 proc. - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Zamierza też znieść obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi.

W wykazie prac legislacyjnych rządu ukazały się we wtorek założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przygotowane przez Ministerstwo Finansów (MF).

Resort zaproponował objęcie podstawową stawką podatku VAT dostawy wyrobów z konopi siewnej (Cannabis sativa) – do palenia lub do wdychania bez spalania. "Ponieważ brak jest uzasadnienia do stosowania w odniesieniu do tego typu towarów preferencji w VAT, zasadnym jest podwyższenie stawki tego podatku dla dostawy takich towarów z 8 proc. do 23 proc." - stwierdziło MF we wpisie opublikowanym na stronie KPRM.

żywność, ceny żywności, vat na żywność, gus

PKO BP: bez zmiany VAT-u ceny żywności spadłyby trzeci miesiąc z rzędu

Bez zmiany wysokości VAT-u ceny żywności w kwietniu br. spadłyby trzeci miesiąc z rzędu - ocenili w komentarzu do środowych danych GUS ekonomiści PKO BP. Ich zdaniem, do końca roku inflacja CPI może wzrosnąć do 5,0-5,5 proc. r/r. Główny...

Projektowana ustawa ma też m.in. zlikwidować stawkę obniżoną VAT dla tzw. żywych koniowatych (konie, osły, muły i osłomuły), dostosowując krajowe przepisy o VAT do unijnej dyrektywy w zakresie stawek podatku od wartości dodanej. Oznacza to podwyższenie stawki VAT do 23 proc. w przypadku takich zwierząt.

Jak podano w wykazie, MF zamierza doprecyzować też przepisy dotyczące opodatkowania VAT-em nawozów i środków ochrony roślin – zwykle przeznaczonych do wykorzystania w produkcji rolnej, oraz paszy i karm dla zwierząt gospodarskich i domowych poprzez odwołanie do definicji tych produktów określonych w przepisach branżowych. "Projektowana zmiana wyeliminuje niejednoznaczne rozumienie i interpretowanie przepisów prawa oraz niepewność podatników, ale również zakłócenia konkurencji na rynku" - wskazał resort.

Projektowana nowela ma także wprowadzić możliwości zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę. MF poinformowało, że zmiana ustawy wprowadza też zwolnienie z akcyzy dla samochodów osobowych podlegających profesjonalnej rejestracji, wykorzystywanych do celów badawczych lub prac rozwojowych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Jak podano w wykazie, planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2024 r. 

Poleć
Udostępnij