Minister rolnictwa chce, aby prezydent podpisał ustawę dot. ochrony ziemi
O podpisanie ustawy, która ma przeciwdziałać wykupowi polskiej ziemi przez cudzoziemców i spekulacji nią, zaapelował w piątek minister rolnictwa Marek Sawicki do prezydenta Andrzeja Dudy.
Ustawę uchwalono, gdyż po 1 maja 2016 r. zgodnie z europejskim prawem cudzoziemcy będą mogli nabyć polską ziemię bez konieczności ubiegania się o zezwolenie.
Byli właściciele nie będą mieli pierwszeństwa w zakupie ziemi
Dodał, że chodzi o jej podpisanie "bez zbędnej zwłoki". Jak podkreślił, wątpliwości na temat konstytucyjności tej ustawy zostały rozwiane.
"Ograniczenia w swobodnym dysponowaniu własnością, jaką jest ziemia rolnicza, mogą być wprowadzane poprzez rozwiązania ustawowe, bo ziemia rolnicza jest dobrem szczególnym. Wprowadzamy tam instrumenty, w których Agencja Nieruchomości Rolnych będzie mogła skorzystać z prawa pierwszeństwa zakupu tylko w tych przypadkach, w których mamy do czynienia ze sprzedażą ziemi rolniczej po pierwsze osobom niemającym przygotowania rolniczego, po drugie nieprowadzącym samodzielnie gospodarstwa i po trzecie na cele niezwiązane z działalnością rolniczą" - wyjaśnił.
Sawicki dodał, że we wszystkich innych przypadkach taka ingerencja nie będzie konieczna. Zaznaczył, że ustawa wprowadza także zakaz nadmiernej koncentracji powierzchni w jednym gospodarstwie - w przypadku gospodarstw indywidulanych do 300 ha, a spółek rolnych do 500 ha.
Senat wniósł poprawki do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego
Dodał, że nie przewiduje dodatkowych skutków dla budżetu państwa z tytułu wejścia ustawy w życie.
Prace nad przepisami o kształtowaniu ustroju rolnego trwały długo. Początkowo projekt ustawy miał być rządowy, ostatecznie przejęli go posłowie PSL. Wpłynął do Sejmu w lipcu 2014 r., pierwsze czytanie odbyło się w marcu br., skierowano go do prac w podkomisji, następnie procedowanie projektu wstrzymano, gdyż nie było stanowiska rządu. Posłowie i strona rządowa wnieśli liczne poprawki.
Ostatecznie Sejm uchwalił ustawę 25 czerwca br. Następnie trafiła do Senatu. W środę wieczorem Sejm głosował nad poprawkami senatorów do ustawy. Teraz czeka ona na podpis prezydenta. Na decyzję w tej sprawie ma on 21 dni.
Najważniejsze rozwiązania przewidziane w ustawie dotyczą: ograniczenia podziału gospodarstw rolnych, wprowadzenia rejestru nieruchomości rolnych, wprowadzenia pośrednictwa Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) przy sprzedaży nieruchomości rolnej albo jej części wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego.
Ustawa przewiduje powierzenie Agencji Nieruchomości Rolnych większej niż dotychczas roli w zakresie gospodarki ziemią. Zakłada też, że realizacja tych zadań wymagać będzie współpracy z samorządami rolniczymi.
W celu przeciwdziałania nadmiernej koncentracji ziemi ustawa określa maksymalną powierzchnię rodzinnego gospodarstwa rolnego. Nabywana nieruchomość wraz z gruntami dzierżawionymi lub z innych tytułów posiadanymi przez nabywcę, tak jak dotychczas nie będzie mogła być większa niż 300 ha. Ma to ograniczyć tworzenie gospodarstw wielkoobszarowych.
[WIDEO] Senat wniósł szereg poprawek do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego
Nowe przepisy mają też na celu przeciwdziałanie rozdrabnianiu gospodarstw rolnych. Możliwość sprzedaży, zamiany czy darowizny nieruchomości rolnej byłaby ograniczona.
Nowa ustawa ma zastąpić ustawę z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r.