Kupno gruntu bez podatku? Rozszerzenia ulg nie będzie
Nie będzie rozszerzenia w kwestii zwolnień z podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) przy nabywaniu gruntów rolnych. Zdaniem resortu finansów byłoby to niezasadne.
Do ministerstwa w tej kwestii - o czym niedawno pisaliśmy - wystąpiła Krajowa Rada Izb Rolniczych. Bo do końca 2015 r. każdy nabywca ziemi rolnej nie płacił PCC (2 proc. wartości), jeżeli w chwili kupna utworzyły ona lub weszła w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy.
KRIR chce zwolnić z płacenia podatku wszystkich rolników
Rolniczy samorząd uznał to za dyskryminację gospodarzy, szczególnie tych z południowo-wschodniej Polski, gdzie średnia powierzchnia gospodarstw wynosi ok. 3,5 ha, w związku z czym każdy zakup gruntów rolnych obciążony jest podatkiem. I poprosił o rozszerzenie zwolnienia z tego myta wszystkich rolników.
W odpowiedzi resort finansów podkreślił, że "już samo istnienie ulg i zwolnień podatkowych, jako stanowiące wyłom od powszechności opodatkowania, może być zawsze postrzegane przez niektóre grupy obywateli za niesprawiedliwe".
Jak zaznaczył, po sygnałach o nadużyciach w zwolnieniach z PCC (przez przedsiębiorców nabywających grunty rolne na cele inwestycyjne, m.in. pod budowę mieszkaniową, usługową, stacje benzynowe, hotele) rządowy projekt zmian w przepisach zakładał m.in. całkowite zniesienie preferencji podatkowych w PCC w tym zakresie.
Wiemy, kiedy rolnik zapłaci podatek za zakup ziemi
W toku prac parlamentarnych ostatecznie przyjęto projekt z poprawką poselską, w wyniku której nie zniesiono zwolnienia, a ograniczono zakres jego stosowania do obecnie obowiązującej formuły.
Z tych wszystkich względów, resort finansów uważa, że nie wydaje się zasadne rozszerzanie zakresu zwolnienia. Ma tu również znaczenie kwestia budżetów gmin, gdyż wpływy z PCC stanowią w całości dochód tych samorządów i są przeznaczone na realizację ich zadań.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś