KRUS wyjaśnia sprawę emerytur. To warto wiedzieć

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-05-2017,13:05 Aktualizacja: 03-05-2017,13:11
A A A

Kiedy rolnikowi przysługuje wypłata emerytury w pełnej wysokości? Wyjaśnia to Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

"W ubezpieczeniu społecznym rolników generalną zasadą jest, iż wypłata emerytur i rent rolniczych ulega częściowemu zawieszeniu, jeżeli emeryt/rencista nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, tj. jeżeli emeryt/rencista lub jego małżonek jest właścicielem, współwłaścicielem lub posiadaczem gospodarstwa rolnego o powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy lub prowadzi dział specjalny produkcji rolniczej" - napisało Biuro Świadczeń KRUS w odpowiedzi na zapytanie rolniczego samorządu.

ziemia, grunty rolne, zakup ziemi, dzierżawa ziemi, ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, krir

Ziemia kupiona, emerytura... stracona

Pojawił się kolejny problem związany z dokonanymi w ubiegłym roku ograniczeniami w obrocie ziemią. Tym razem sprawa dotyczy... rolniczych emerytur.   Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych kwestia ta może mieć duże znaczenie dla wielu...
Urzędnicy podkreślili jednocześnie, że od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje przepis umożliwiający wypłatę świadczenia w pełnej wysokości w sytuacji, gdy emeryt/rencista prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem podlegającym ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy (tj. prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni przekraczającej 1 ha przeliczeniowy użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej i małżonek nie jest emerytem/rencistą i nie podlega ubezpieczeniu społecznemu w systemie powszechnym np. z tytułu zatrudnienia czy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej).

Oznacza to, że np. żona może pobierać pełną emeryturę, prowadząc gospodarstwo z ubezpieczonym w KRUS mężem, który jeszcze emerytem nie jest.

Jest jeszcze jedna, wcale nierzadka sytuacja na polskiej wsi, skutkująca wypłacaniem pełnego świadczenia, czyli wydzierżawienie gospodarstwa dzieciom.

Jak tłumaczy KRUS, umowy dzierżawy zawarte z dziećmi na co najmniej 10 lat i zgłoszone do ewidencji gruntów i budynków - zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 18 stycznia 2012 r. - uznawane są za podstawę do wypłaty emerytury lub renty rolniczej w pełnej wysokości pod warunkiem, że rolnik złoży stosowne oświadczenie, iż ani on, ani jego małżonek nie prowadzą działalności rolniczej w wydzierżawionym pociechom gospodarstwie rolnym.

Poleć
Udostępnij