Koniec z wycinaniem drzew? Kaczyński zapowiada zmianę ustawy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-02-2017,20:30 Aktualizacja: 21-02-2017,11:03
A A A

Jarosław Kaczyński uderzył pięścią w stół i zapowiedział istotnie zmiany w znowelizowanej w zeszłym roku ustawie o ochronie przyrody, która pozwala na masową wycinkę drzew znajdujących się na prywatnych posesjach.

Polska Agencja Prasowa informuje, że prezes Prawa i Sprawiedliwości na temat przepisów dotyczących wycinki drzew mówił w trakcie spotkania z członkami partii w poniedziałek wieczorem w Warszawie.

Według uczestników spotkania, z którymi rozmawiała PAP, szef PiS ostro skrytykował działania Ministerstwa Środowiska. Kaczyński miał powiedzieć, że jest przeciwny wprowadzonym zmianom i w całej sprawie dostrzega "lobbing".

wycinka drzew, drewno, rolnicy, prawo, przepisy, wycięcie drzewa na posesji

W tym przypadku rolnik może wyciąć drzewo bez konsekwencji

Rolnicy są zwolnieni z obowiązku uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów, jedynie wtedy, gdy jest to ściśle związane z ich życiem prywatnym. Od 1 stycznia osoby fizyczne mogą usunąć ze swojej nieruchomości każde drzewo, bez względu...
Nagły zwrot może dziwić, bo na wszelkich spotkaniach z mediami urzędnicy resortu środowiska dotychczas chwalili obowiązujące od 1 stycznia przepisy i podkreślali, że projekt nowelizacji był przygotowany przez posłów PiS.

- Minister środowiska Jan Szyszko gorąco popiera nowelizację ustawy o ochronie przyrody, która zakłada zniesienie ograniczeń dla właścicieli nieruchomości prywatnych w zakresie usuwania drzew i krzewów rosnących na działce - mówił podczas poniedziałkowego briefingu rzecznik prasowy resortu środowiska Paweł Mucha.

Z kolei wiceminister środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski podkreślił, że osoby fizyczne mogą usunąć ze swojej nieruchomości każde drzewo, bez względu na jego obwód, pod warunkiem, że usuwają je na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

wylesienie, wycinka drzew, wycinka lasu, budowa dróg, trasa s5, lasy państwowe

Drogi przebijają się przez lasy. Trwa wielka wycinka drzew

Setki hektarów terenów zadrzewionych trzeba wylesiać, by mogły powstawać drogi szybkiego ruchu. W gestii inwestorów i leśników pozostaje zminimalizowanie szkód i zachowanie przyrody w dobrej kondycji. W wielu...
Oba warunki (własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej i określony cel usunięcia) należy spełnić łącznie. Dodał, że wycinka drzew pod działalność gospodarczą nadal wymaga stosownego zezwolenia.

- Ustawa umożliwia mieszkańcom wycinkę drzew na prywatnej posesji bez zezwolenia wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta. Nowe przepisy zlikwidowały więc niepotrzebną biurokrację, fikcję administracyjną oraz umożliwiły wykonywanie prawa własności nieruchomości - zaznaczył Szweda-Lewandowski.

W opinii wiceministra obawy o masowe usuwanie drzew są nieuzasadnione. Jak podkreślił rzecznik MŚ "z danych będących w posiadaniu resortu środowiska wynika, iż dotychczas około 90-95 proc. decyzji, dotyczących zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, było decyzjami pozytywnymi".

Zauważył również, że obecnie w Polsce o wiele więcej drzew jest sadzonych niż wycinanych. - Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów, a lesistość w naszym kraju ciągle się zwiększa - tłumaczył Mucha.

Przeciwnicy wprowadzonych zmian podkreślają, że dowolność w wycince drzew może doprowadzić do ekologicznej katastrofy. - Nie możemy pozwolić na dalszą rzeź drzew w naszym kraju - argumentują ekolodzy.

Poleć
Udostępnij