Jest projekt ustawy wdrażającej "Lokalną półkę". Premier: chcemy zapewnić rolnikom rynek zbytu
Zależy nam na tym, żeby żywność, która trafia od polskiego producenta do Polaków była jak najtańsza i zapewniała lokalnym rolnikom zwiększanie rynku zbytu – powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek, odnosząc się do projektu ustawy dot. sprzedaży detalicznej produktów lokalnych.
"Skraca to drogę od pola do stołu, a więc eliminuje pewnych pośredników, którzy powodują, że produkt jest droższy dla konsumentów, droższy dla Polaków" – powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek, odnosząc się do projektu ustawy o sprzedaży detalicznej produktów lokalnych, która była zapowiadany jako program pn. „Lokalna półka”.
Müller: premier rozmawiał z minister Gembicką i kierownictwem resortu rolnictwa m.in. o programie Lokalna Półka
Wskazał, że wskutek występowania pośredników rolnicy otrzymują również mniejszą część zysku ze sprzedaży swoich produktów. "Nam chodzi przede wszystkim o polskich rolników" – podkreślił.
Większy rynek zbytu dla rolników
"Zależy nam na tym, żeby żywność, która trafia od polskiego producenta dla Polaków, do Polaków, była jak najtańsza i przede wszystkim, żeby zapewniała lokalnym rolnikom możliwość zwiększania rynku zbytu. Bo dzisiaj oni trafiają do hipermarketów, do supermarketów, a tam ich pozycja negocjacyjna jest bardzo słaba. A nam zależy na polskich rolnikach, a nie na zagranicznych supermarketach" – zaznaczył Morawiecki.
Dodał, że "będziemy również w krótkim czasie wnioskowali o wysłuchanie publiczne w momencie, jak projekt tej ustawy trafi do Sejmu".
Projekt ustawy w pracach rządowych
W piątek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został opublikowany projekt ustawy o sprzedaży detalicznej produktów lokalnych, autorstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Ardanowski o programie "Lokalna półka": w marketach minimum 2/3 produktów od lokalnych dostawców
"Celem projektu jest zapewnienie konsumentom dostępu do lokalnych produktów wiadomego pochodzenia poprzez umieszczanie na produktach lokalnych grafiki przedstawiającej flagę Rzeczpospolitej Polskiej, a producentom rolnym zapewnienie większego bezpośredniego udziału w sprzedaży detalicznej ich lokalnych produktów w jednostkach handlu" - napisano.
2/3 produktów lokalnych w sklepach
Jak dodano, projekt ma zapewnić w sklepach sprzedaż produktów lokalnych: owoców i warzyw, mięsa i produktów mięsnych, mleka i produktów mlecznych oraz pieczywa.
Jak podano produkty te mają być "w ilości nie mniejszej niż 2/3 danej kategorii produktu rolno-spożywczego w danym roku obrotowym nabytych bezpośrednio od ich wytwórców". Dodano, że w pierwszej kolejności w ramach powiatu i powiatów przyległych, w drugiej - województwa i województw do niego przyległych, a w trzeciej - w ramach województw przyległych do województw przyległych.
Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to IV kwartał 2023 r.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś