Jak uratować gospodarstwo? Ekspert wyjaśnia
Problemy z zadłużeniem mogą przytrafić się nawet w najlepiej zarządzanym gospodarstwie. Na szczęście – nie muszą od razu oznaczać najgorszego. Gospodarstwo rolne można oddłużyć. Prawo zna rozwiązania, dzięki którym walka z długami może być prostsza i szybsza.
Jednym z nich jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. To warta uwagi, odformalizowana możliwość, w której znacząco zminimalizowano udział sądu. Skorzystać z niej mogą także gospodarstwa rolne.
Uproszczona restrukturyzacja – na czym to polega?
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne to rozwiązanie stosunkowo nowe. Pojawiło się w polskim prawie 24 czerwca 2020 r., w związku z pandemią COVID-19. Już teraz można jednak z całą pewnością stwierdzić, że sprawdziło się w praktyce. Jak wynika z danych z raportu Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w 2020 r. otwarto 392 takie postępowania. Oznacza to, że aż 49% (!) wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych toczyło się w tym właśnie trybie.
Uproszczona restrukturyzacja umożliwia rolnikom sprawne oddłużenie bez nadmiernej ingerencji sądu. Pozwala na zawarcie układu z wierzycielami i jednocześnie zapewnia dłużnikowi daleko idącą ochronę: przed egzekucją oraz przed wypowiedzeniem kluczowych umów. Co ważne, ochrona dotyczy również wierzycieli zabezpieczonych rzeczowo na majątku dłużnika. To naprawdę silne zabezpieczenie majątku zadłużonego gospodarstwa!
Zgodnie z zasadami uproszczonej restrukturyzacji, zadłużony rolnik powinien w ciągu 4 miesięcy uzyskać akceptację wierzycieli dla swoich propozycji układowych i planu restrukturyzacyjnego. Innymi słowy - to czas, aby po prostu „dogadać się” z wierzycielami. Warto też podkreślić, że plan restrukturyzacyjny, czyli dokument opisujący, jakie działania chce podjąć rolnik, aby ratować swoje gospodarstwo, jest niezwykle istotny. Może nawet zadecydować o powodzeniu całego postępowania. Aby ograniczyć niepotrzebne ryzyko, jego przygotowanie najlepiej powierzyć ekspertom.
W efekcie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, powinno dojść do oddłużenia gospodarstwa.
W praktyce oznacza ono rozłożenie zadłużenia na raty lub nawet jego redukcję!
Bardziej szczegółowo o tym, czym jest uproszczona restrukturyzacja, w dedykowanym video mówi ekspert, mec. Dariusz Kwiatkowski – radca prawny i doradca restrukturyzacyjny, który przeprowadził m.in. największą restrukturyzację w Polsce.
Sprawdź, czy Twoje gospodarstwo potrzebuje restrukturyzacji
Skąd rolnik może wiedzieć, że jest to już moment, w którym powinien zainteresować się restrukturyzacją i rozpocząć walkę z długami „na poważnie”? Jak rozpoznać, że problemy z zadłużeniem gospodarstwa są już na tyle istotne, aby działać?
Kancelaria Kwiatkowski Legal, w ramach swojej akcji edukacyjnej „Pogotowie Restrukturyzacyjne” przygotowała Pulsometr. To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu rolnik może sprawdzić, jak trudna jest sytuacja gospodarstwa.
SPRAWDŹ, CZY TWOJE GOSPODARSTWO POTRZEBUJE RESTRUKTURYZACJI
Wystarczy odpowiedzieć na 7 bardzo prostych pytań, aby poznać rekomendację ekspertów i dowiedzieć się, co należy zrobić. Zdecydowanie warto z niego skorzystać, aby na czas podjąć właściwe działania i uratować gospodarstwo!
Jeszcze więcej wiedzy o możliwościach zadłużonych gospodarstw – webinar o uproszczonej restrukturyzacji
Kancelaria Kwiatkowski Legal zaprasza też na bezpłatny webinar dla firm i gospodarstw rolnych, poświęcony właśnie zagadnieniu uproszczonej restrukturyzacji. Odbędzie się on już 6 maja o godz. 20.00. Wszystkie zapisane osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w wydarzeniu w czasie rzeczywistym, otrzymają link do nagrania.
ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNY WEBINAR O UPROSZCZONEJ RESTRUKTURYZACJI
W trakcie webinaru będzie można dowiedzieć się m.in.:
- jakie symptomy świadczą o tym, że to najwyższy czas, aby działać,
- od czego trzeba zacząć, aby skorzystać z uproszczonej restrukturyzacji,
- jak zwiększyć szanse na skuteczne zawarcie układu z wierzycielami,
- dlaczego udział sądu w tego rodzaju postępowaniu jest minimalny i jak się to przejawia,
- dla kogo uproszczona restrukturyzacja nie będzie właściwa i co można zrobić w takich przypadkach.
Rolniku, nie czekaj aż będzie za późno – uratuj swoje gospodarstwo!
Na koniec, warto podkreślić jeszcze, że czas nie jest sprzymierzeńcem rolnika w walce z długami. W razie jakichkolwiek problemów z regularnym spłacaniem zobowiązań – najlepiej od razu skontaktować się ze specjalistą. Upływ czasu obniża szanse gospodarstwa na wyjście z problemów z długami. Nie warto podejmować zbędnego ryzyka, które może zakończyć się nawet utratą wypracowywanego latami majątku całej rodziny. Trzeba działać!
Warto skorzystać z pomocy prawnika, który zna realia branży agro i prowadził już wcześniej postępowania restrukturyzacyjne gospodarstw rolnych. Kancelaria Kwiatkowski Legal pozostaje do dyspozycji. Jeśli Twoje gospodarstwo walczy z długami – skontaktuj się z kancelarią Kwiatkowski Legal już teraz i dowiedz się, co zrobić, aby ratować ojcowiznę!
22 11 99 047