Fundusz będzie promował rośliny oleiste i... produkty pszczele

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-07-2019,8:05 Aktualizacja: 12-07-2019,8:39
A A A

Wsparcie spożycia i promocja roślin oleistych, przetworów pochodzących np. z rzepaku, soi, lnu i produktów pszczelarskich - przewiduje podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa, która stworzy Fundusz Promocji Roślin Oleistych.

Nowela ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych zakłada, że wysokość wpłaty na Fundusz będzie wynosiła 0,2 proc. wartości netto od roślin oleistych, będących "przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług".

Fundusz Promocji Roślin Oleistych, rzepak, soja, len, produkty pszczelarskie, senat

Ustawa tworząca Fundusz Promocji Roślin Oleistych przeszła przez Senat

Senat nie zaproponował poprawek do ustawy, dzięki której zostanie stworzony Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Wesprze spożycie i promocję roślin oleistych, przetworów pochodzących np. z rzepaku, soi, lnu i produktów...

Według branży to 3 zł od tony, a średnie roczne wpływy na Fundusz wyniosą blisko 8 mln zł.

Ustawa stanowi ponadto, że środki z FPRO będą mogły być też przeznaczane na sfinansowanie tzw. "wkładu własnego" organizacji branżowych, wymaganego przy wdrażaniu działań lub programów promocyjnych lub informacyjnych z udziałem środków unijnych, realizowanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Pieniędzmi dysponować będą wyłącznie przedstawiciele organizacji branżowych reprezentujący producentów rolnych oraz przetwórców działających w sektorze roślin oleistych, którzy tworzą odrębną komisję.

W skład komisji wchodzić będzie: czterech przedstawicieli producentów z branży roślin oleistych, jeden przedstawiciel producentów produktów pszczelich, trzech przedstawicieli przetwórców oraz jeden przedstawiciel izb rolniczych.

Nowela wskazuje, że wysokość wsparcia finansowego na niektóre działania promocyjne w przypadku roślin oleistych, przetworów nasion oleistych oraz pasz pochodzących z przetworzenia takich roślin nie będzie mogła przekroczyć 85 proc. środków przeznaczonych na realizację wszystkich zadań Funduszu. W przypadku produktów pszczelich to maksymalnie 15 proc.

Nowe przepisy wejdą w życie od 1 sierpnia.

Do tej pory, na podstawie przepisów o funduszach promocji stworzono dziewięć (razem z FPRO) funduszy promocji: mleka, mięsa wieprzowego, mięsa wołowego, mięsa końskiego, mięsa owczego, ziarna zbóż i przetworów zbożowych, owoców i warzyw, mięsa drobiowego i ryb.
 

Poleć
Udostępnij