Doradztwo rolnicze pod skrzydłami ministerstwa
Od 20 sierpnia br. wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego (ODR) podlegają ministrowi rolnictwa, wcześniej były one w gestii marszałków województw. W skład rad działających przy ODR-ach wejdzie dodatkowo przedstawiciel resortu rolnictwa.
Według przepisów znowelizowanej ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego minister rolnictwa nadaje w drodze zarządzenia statuty poszczególnym ODR-om, powołuje dyrektorów, a także członków Rad Społecznych Doradztwa Rolniczego, które działają przy wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego - przypomniana resort rolnictwa w poniedziałkowym komunikacie.
Ustawa o ODR przeszła przez Senat bez poprawek
Zmienił się status prawny tych jednostek - z samorządowych wojewódzkich osób prawnych stały się one państwowymi jednostkami organizacyjnymi posiadającymi osobowość prawną.
Nie zmieniają się przepisy, w myśl których ODR-y w swojej działalności powinny współpracować z jednostkami samorządu terytorialnego oraz uwzględniać kierunki rozwoju wyznaczone w regionalnych i lokalnych programach rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, ustalonych przez właściwe organy samorządu terytorialnego.
Prezydent podpisał ustawę o Ośrodkach Doradztwa Rolniczego
"Podstawową przesłanką do zmiany podległości ośrodków jest poprawa konkurencyjności i rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich przez usprawnienie realizacji zadań związanych z zapewnieniem doradztwa rolniczego rolnikom" - przekonywano w uzasadnieniu do ustawy. Argumentem był także brak wpływu ministra rolnictwa, który odpowiada za politykę rolną, na działalność ODR-ów.
System doradztwa rolniczego w Polsce składa się obecnie z 16 wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego (ODR) oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (CDR). Centrum funkcjonuje jako państwowa osoba prawna i podlega bezpośrednio ministrowi rolnictwa.