Czynsze w oparciu o ceny pszenicy czy żyta? Projekt noweli o gospodarowaniu państwową ziemią wraca do komisji
Projekt noweli o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa został ponownie skierowany do prac w komisji rolnictwa. Podczas II czytania PSL zgłosiło poprawkę. Nowelizacja ma usprawnić zarządzanie państwowym zasobem ziemi przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa z 19 października 1991 r. oraz niektórych innych ustaw. Jest to projekt rządowy przygotowany przez ministerstwo rolnictwa.
Pszenica czy żyto?
Poprawkę w imieniu klubu KP zgłosił Zbigniew Ziejewski. Dotyczy ona przepisu, w oparciu o który czynsz dzierżawny wyliczany byłby na podstawie ceny skupu żyta zamiast pszenicy.
Zmiana w naliczaniu czynszów dzierżawnych za państwową ziemię. Tego chcieli rolnicy
W ocenie klubu KO i koła Lewicy Demokratycznej projektowana ustawa jest "bublem prawnym". Zdaniem Kazimierza Plocke (KO) procedowana ustawa nie rozwiązuje problemów m.in. dotyczących poddzierżaw państwowej ziemi, czy tzw. bezzwrotnego użytkowania.
Najbardziej krytykowanym rozwiązaniem, także przez posłów z innych ugrupowań, jest propozycja powołania pełnomocników i doradców dyrektora generalnego w centrali KOWR jaki i w ośrodkach terenowych na podstawia powołania - "czyli będzie to praca dla swoich za sowite wynagrodzenia" - mówił Plocke.
Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski podkreślił, że projektowana ustawa realizuje oczekiwania rolników i była szeroko konsultowana. Jak mówił, ziemia z zasobu Skarbu Państwa ma służyć przede wszystkim rolnikom. Odnosząc się do zaproponowanej przez PSL poprawki stwierdził, że dotychczas wszystkie licytacje na dzierżawę ziemi określały czynsz dzierżawny na podstawie ceny pszenicy, a więc wymagałyby zmiany.
Wsparcie na drogi
Projektowana nowelizacja zakłada ułatwienia wydzierżawiania gruntów na cele związane z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych, chodzi o grunty najniższych klas bonitacyjnych - klasy VI i VIz. Ponadto Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) będzie mógł przekazywać - w drodze umowy - Lasom Państwowym grunty z przeznaczeniem na lasy oraz grunty przeznaczane na potrzeby gospodarki leśnej, na których nie jest możliwe prowadzenie racjonalnej gospodarki rolnej. Będzie się to odbywało w drodze umowy zamiast - jak dotychczas - w drodze decyzji administracyjnej.
Nowelizacja przewiduje pomoc finansową dla jednostek samorządu terytorialnego. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mógł udzielać bezzwrotnej pomocy finansowej na budowę, remont czy rozbudowę dróg.
Projektowane przepisy zapewnią możliwość kontynuowania działalności rolniczej przez osoby fizyczne lub prawne, prowadzące gospodarstwo rolne, które posiadają zadłużenie powstałe w związku z prowadzoną przez nie działalnością rolniczą. Rolnik będzie mógł w zamian za spłatę zadłużenia przekazać KOWR własność swojej nieruchomości i jednocześnie dalej ją uprawiać jako dzierżawca. Rozwiązanie to będzie możliwe poprzez nabycie przez KOWR nieruchomości rolnej będącej ich własnością. Spłaty ich zobowiązań w całości lub w części zostaną pokryte przez KOWR, poprzez zawarcie umowy dzierżawy, a właścicielem dalej może być poprzedni właściciel bez obowiązku przeprowadzania przetargu.
W Sejmie wniosek o odrzucenie noweli o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa
Ułatwienia w obrocie
Ponadto KOWR będzie mógł wydłużyć określony w umowie termin całkowitej spłaty należności, nie dłuższy niż 25 lat, o ten sam okres, na który udzielił odroczenia ich spłaty.
Kolejna projektowana zmiana przepisów dotyczy zmniejszenia wpływu wahających się cen pszenicy na wysokość czynszu dzierżawnego. Chodzi o zmianę sposób liczenia czynszu dzierżawnego KOWR. Projekt przewiduje, że należność z tytułu czynszu dzierżawnego za nieruchomości wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa określanego w umowie jako równowartość pieniężna odpowiedniej ilości pszenicy ustalana ma być teraz na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za 11 kwartałów poprzedzających termin płatności czynszu. Obecnie jest na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającego termin płatności czynszu.
Projekt noweli wprowadza ułatwienia w obrocie nieruchomościami rolnymi na rynku prywatnym. Przewiduje on wyłączenie stosowania przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w stosunku do nieruchomości rolnych, w których powierzchnia użytków rolnych jest mniejsza niż 0,3 ha.
Nowe przepisy mają zasadniczo wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś