Wniosków o dopłaty przybywa. Jakie ekoschematy wybierają rolnicy?
Od momentu podpisania rozporządzenia „dobrostan zwierząt” można dostrzec lekkie ożywienie i wzrost tempa składania wniosków w ramach tego ekoschematu, chociaż brakuje jeszcze narzędzi, takich jak plan poprawy dobrostanu – podkreśla w swoim raporcie Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR).
Cyklicznie prezentuje ona zestawiania obrazujące to, jak wygląda sytuacja związana ze składaniem wniosków o dopłaty bezpośrednie w kampanii 2023. Powstają one w oparciu o dane z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Jak wynika z zestawienia aktualnego na 3 maja, wnioski w całym kraju złożyło 425 343 rolników, w tym w Wielkopolsce 33 458.
Termin składania wniosków o dopłaty wydłużony!
Rolnictwo węglowe na czele
„W ramach złożonych wniosków, rolnicy wnioskują o 141 615 ekoschematy, w tym o 11 227 w Wielkopolsce. Gdyby założyć, że jeden wniosek to jeden ekoschemat, to odsetek rolników ubiegających się o ekoschematy wyniósłby 33,29 proc. W rzeczywistości ten odsetek może być mniejszy, ponieważ zgodnie z zasadami ekoschematy można łączyć i jeden wniosek może zawierać ich więcej. Województwa, które przodują we wnioskowaniu o ekoschematy, to: mazowieckie, lubelskie, łódzkie i podlaskie. Najmniejszym zainteresowaniem te praktyki cieszą się w województwach lubuskim oraz opolskim” – wylicza WIR.
Jak dodaje, nadal zdecydowanie najchętniej wybierany jest ekoschemat „Rolnictwo weglowe”, bo stanowi aż 83,14 proc. wszystkich wskazywanych ekoschematów w złożonych wnioskach. Najmniejszym wzięciem cieszy się natomiast ekoschemat „Biologiczna ochrona upraw”, uwzględniony w jedynie 319 złożonych wnioskach. Są przypadki wybierania „Integrowanej produkcji roślin” (1231 złożonych wniosków) oraz „Roślin miododajnych” (1316 złożonych wniosków). Póki co stosunkowo niewielkim zainteresowaniem cieszy się ekoschemat „Dobrostan zwierząt” z udziałem w wysokości 12,64 proc. we wszystkich ekoschematach, których realizację zadeklarowali rolnicy.
Wnioski o dopłaty. Gospodarze najczęściej wybierają "rolnictwo węglowe"
Ekoschematy z dużym znaczeniem
„Dobrostan zwierząt” w skali kraju został uwzględniony w łącznie 17 900 wnioskach. Zdecydowanie najwięcej wniosków złożono do tej pory na dobrostan krów mlecznych - 14 248.
Wracając do ekoschematu „Rolnictwo Węglowe”, największą popularnością w skali kraju, cieszyły się w jego ramach następujące praktyki:
- Wymieszanie słomy z glebą – 75 894 wnioski;
- Międzyplony ozime/Wsiewki śródplonowe – 37 370 wniosków;
- Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji – 24 210 wniosków.
Eksperci WIR niezmiennie przypominają, że korzystanie z ekoschematów ma zasadnicze znaczenie dla wysokości dopłat w nowej Wspólnej Polityce Rolnej.
„Podstawowe stawki, oferowane za spełnienie zasad warunkowości, pozwolą na otrzymanie dopłat na poziomie około 70 proc. tych, które rolnicy otrzymywali w latach ubiegłych” – uczula wielkopolski samorząd rolniczy.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś