System podatkowy ma być szczelniejszy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-04-2016,12:25 Aktualizacja: 04-04-2016,13:00
A A A

MF będzie szybko reagować na wykorzystywanie prawa przez zorganizowane grupy przestępcze, wprowadzając zmiany przepisów przeciwdziałające luce w VAT - mówi Wiesław Jasiński, wiceminister finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej.

- Bardzo istotne dla kontroli skarbowej są zmiany prawne, po drugie zmiany organizacyjne i ustrojowe. Te ostatnie to ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej. Jeżeli chodzi o zmiany prawne, to one w najbliższym czasie będą dotyczyły ustawy o podatku od towarów i usług, Ordynacji podatkowej i innych ustaw podatkowych. Mówimy tutaj o zmianach w zakresie prawa materialnego - powiedział Jasiński.

nowelizacja ustawy o PIT, podatek od wysokich odpraw, senat

Wysokie odprawy obłożone wysokim podatkiem

Senat opowiedział się za wprowadzeniem 70 proc. podatku od wyjątkowo wysokich odpraw wypłacanych przez spółki skarbu państwa i należące do samorządów. Senatorowie nie zgłosili poprawek do przygotowanej przez PiS nowelizacji ustawy o...

Jasiński zapowiedział dynamiczne działania na rzecz uszczelnienia systemu podatkowego. - A więc jeśli kontrola skarbowa jest w stanie zidentyfikować te obszary, w których rozszerza się nam znacząco luka w VAT, to staramy się wskazywać te przepisy, które należałoby zmienić, aby dosyć szybko reagować na wykorzystywanie prawa przez także zorganizowane grupy przestępcze do celów podatkowych. Postaramy się bardzo szybko reagować z tymi zmianami prawnymi - powiedział.

Podkreślił, że planowane są także zmiany organizacyjne. - Zaproponowaliśmy w tym roku Jednolity Plik Kontrolny. Do realizacji jest od 1 lipca bieżącego roku dla tzw. dużych podatników, za dwa lata dla pozostałych. Ma on ułatwić kontrolę, równocześnie ułatwić funkcjonowanie również małych podmiotów. Chcielibyśmy reagować z kontrolą tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne, a nie kłopotać tych podatników, gdzie kontrola nie jest niezbędna. Takie rozwiązanie będzie wdrożone - powiedział.

- Myślimy również o tym, żeby usprawnić i zdynamizować kontrolę w zakresie podatku dochodowego, w szczególności od podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego. W tym celu przygotowana została i w tej chwili procedowana jest w Sejmie klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Myślimy również o tym, jak organizacyjnie skonstruować takie jednostki, które będę zajmowały się kontrolą cen transferowych u dużych podatników - zapowiedział.
podatki sektorowe, podatek bankowy, podatek od hipermarketów

Morawiecki: podatki sektorowe być może od nowego roku

Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju powiedział, że eksperci pracują nad tym, by zapowiedziane przez premier Beatę Szydło podatki sektorowe mogły wejść w życie już od nowego roku rozliczeniowego. - Eksperci pracują, robimy wszystko,...

W połowie marca rząd przyjął projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który przewiduje wprowadzenie klauzuli obejścia prawa podatkowego. Ma ona przeciwdziałać unikaniu przez firmy opodatkowania - uniemożliwić firmom dokonywanie sztucznych i niemających uzasadnienia gospodarczego czynności, za pomocą których próbowałyby ominąć przepisy i osiągnąć korzyści podatkowe.

Projekt przewiduje, że klauzula miałaby zastosowanie tylko wtedy, gdyby korzyść uzyskana przez podatnika w wyniku kwestionowanych przez fiskusa sztucznych czynności, przekraczała w roku podatkowym kwotę 100 tys. zł.

Minister finansów miałby wydawać tzw. opinie zabezpieczające, mające gwarantować, że określone działania podatnika nie będą ocenione jako unikanie opodatkowania. Powołana ma zostać niezależna od ministerstwa Rada ds. Unikania Opodatkowania, opiniująca sporne sprawy dotyczące unikania opodatkowania.

Poleć
Udostępnij