Płatność redystrybucyjna. ARiMR zapewnia, że rolnicy nie stracą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: ARiMR, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-01-2017,8:15 Aktualizacja: 19-01-2017,8:43
A A A

W 2015 r. o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego ubiegało się 1,355 mln rolników. Gospodarze posiadający, co najmniej 3,01 ha mogli ubiegać się też o płatność dodatkową (redystrybucyjną), która przysługuje maksymalnie do 27 ha i jest przyznawana na wniosek rolnika, który powinien zaznaczyć odpowiednie pole we wniosku.

"Przy określaniu stawki płatności dodatkowej uwzględniona została zatem powierzchnia zatwierdzona do płatności redystrybucyjnej rolników, którzy ubiegali się o tą płatność. W wyniku wnoszonych przez gospodarzy odwołań, w przypadku, gdy powierzchnia zatwierdzona wynosiła co najmniej 3,01 ha, w postępowaniu odwoławczym brak zaznaczonego wnioskowania uznawano jako błąd oczywisty i zatwierdzano powierzchnie do płatności dodatkowej" - wyjaśnia ARiMR na swojej stronie internetowej.  

dopłaty bezpośrednie, psl, pis, krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa

PSL: PiS zostawił tysiące rolników bez unijnych dopłat

90 tysięcy rolników nie dostanie dopłat unijnych, a niekompetencja resortu rolnictwa może kosztować Polskę aż 14 miliardów złotych - grzmi Polskie Stronnictwo Ludowe. "Rzeczywistość szybko zweryfikowała obietnice ministra...

Spowodowało to zwiększenie powierzchni kwalifikującej się do tej płatności, co w konsekwencji może przyczynić się do przekroczenia koperty finansowej. Do przyznania płatności redystrybucyjnej kwalifikuje się ponad 900 tys. rolników, a mimo wydanej decyzji pieniądze nie zostały przekazane ok. 700 rolników.

ARiMR prowadzi ponadto ok. 500 postępowań w przypadku śmierci rolnika składającego wniosek pomiędzy dniem złożenia dokumentu a wydania decyzji. Oznacza to, że ok. 1,2 tys. gospodarzy (0,2 proc. kwalifikujących się do jej przyznania) nie otrzymało dotychczas tej płatności za 2015 r. 

Prezes ARiMR poinformował zatem ministra rolnictwa o konieczności redukcji stawki płatności dodatkowej. Wskazał, że maksymalna kwota zmniejszenia (przy powierzchni 27 ha) mogłaby wynosić 2,97 zł. Agencja, ze względu na brak winy rolnika, będzie jednak odstępować od odzyskania należności.

"W przygotowywanym projekcie rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczącego zmniejszenia stawki płatności dodatkowej, nadpłacone środki nie będą odzyskiwane, a źródłem sfinansowania nadpłaconych dopłat będą środki budżetu państwa przeznaczone na współfinansowanie programów UE" - zapewnia na koniec ARiMR.

Poleć
Udostępnij