Zgodnie z zapisami projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 wsparcie gospodarstw winiarskich będzie możliwe w ramach kilku instrumentów - zapewnia resort rolnictwa.
Zgodnie z zapisami projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 wsparcie gospodarstw winiarskich będzie możliwe w ramach kilku instrumentów - zapewnia resort rolnictwa.
Ministerstwo odpowiedziało na wniosek samorządu rolniczego, który zabiega o wsparcie - w ramach nowego PROW - także dla uprawy winorośli.
"Ostatnie lata pokazały bezspornie, że w niektórych regionach Polski (przede wszystkim południowa i zachodnia część kraju) można na towarową skalę uprawiać winorośl i produkować dobrej jakości wina gronowe, a wielu polskich rolników dostrzegło w winnicach potencjalne źródło dywersyfikacji dochodów" - można było m.in. przeczytać we wspomnianym wniosku.
W odpowiedzi ministerstwo wskazuje, że w ramach poddziałania "Modernizacja gospodarstw rolnych" będzie udzielana pomoc na materialne lub niematerialne inwestycje poprawiające ogólne wyniki gospodarstw rolnych prowadzących zarobkową działalność rolniczą.
Wsparcie będą mogły uzyskać gospodarstwa o określonej wielkości ekonomicznej, których powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha.
Pomoc będzie udzielana w formie refundacji nie mniej niż 30 proc. części kosztów kwalifikowalnych (do 50 proc. lub 60 proc. w przypadku inwestycji zbiorowych lub realizowanych przez młodych rolników).
A co ważne dla obecnych i potencjalnych winiarzy koszty kwalifikowalne będą obejmować nakłady na zakładanie sadów i plantacji krzewów owocowych owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat.
Ponadto w ramach poddziałania "Pomoc na inwestycje w przetwórstwo/marketing i rozwój produktów rolnych (Przetwórstwo i marketing produktów rolnych)" została przewidziana pomoc na przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rolnych. Wsparcie będzie obejmowało również produkcję wina.
Beneficjentem poddziałania będą przedsiębiorcy, w tym grupy producentów rolnych, działający jako mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa oraz rolnicy (podlegający ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie), którzy realizować będą inwestycje związane z rozpoczęciem działalności przetwórczej.
Producenci rolni będą mogli składać wnioski o przyznanie pomocy w ramach naborów tematycznych ogłaszanych przez prezesa ARiMR.
Przypomnijmy, że PROW na lata 20014-2020 jest obecnie negocjowany z Komisją Europejską.