Miliony euro dla wsi w regionie. Lokalne Grupy Działania dostaną solidne wsparcie
Prawie 89 mln euro trafi do 26 Lokalnych Grup Działania na Podkarpaciu. We wtorek w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie podpisane zostały tzw. umowy ramowe między samorządem województwa a LGD. Pieniądze pochodzą z nowej perspektywy finansowej UE.
Jak powiedział podczas uroczystości marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, wsparcie, które trafi do wsi w regionie z pewnością "zostanie spożytkowane efektywnie".
W ubiegłym roku LGD przygotowały lokalne strategie rozwoju dla obszarów wiejskich, na których działają. To w ramach tych strategii będą wydawane pieniądze z budżetu UE.
Ponad 78 mln euro na podlaskie lokalne grupy działania
26 LGD otrzyma 89 mln euro
Ortyl podkreślił, że strategie LGD tworzyły razem z lokalnymi mieszkańcami. "Wiemy, że wspólnoty potrzebują impulsu, który pozwoli, by mogły realizować swe pomysły i zaspokajać oczekiwania mieszkańców. Z doświadczenia już dwóch perspektyw finansowych wiemy, że te dedykowane do lokalnych wspólnot pieniądze są świetnie pożytkowane i dały już wiele konkretnych efektów" - dodał.
Działania w ramach lokalnych strategii rozwoju będą po raz pierwszy realizowane w oparciu o Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Te dokumenty określają, jakie projekty i w jakim zakresie będą mogły być realizowane na terenie działania danej LGD.
Wsparcie, w sumie ok. 89 mln euro, otrzyma 26 LGD, czyli wszystkie, które działają na Podkarpaciu. Kwota przyznanego wsparcia dla poszczególnych grup zależy m.in. od liczby mieszkańców zamieszkujących obszar, który obejmuje dana lokalna strategia rozwoju.
80 mln zł na działania promocyjne dla producentów żywności. Nabór wniosków od 19 stycznia
Na turystykę i przedsiębiorczość
Jak powiedział obecny na konferencji prasowej wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, pieniądze, które otrzymają lokalne grupy działania, są podzielone na dwie grupy.
"Pierwsza to środki na wdrażanie lokalnej strategii rozwoju. Druga grupa to środki na pokrycie kosztów związanych z bieżącym funkcjonowaniem LGD oraz aktywizacją społeczności lokalnej. Najwięcej środków trafi na realizację projektów mających na celu poprawę dostępu do infrastruktury publicznej i rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich" – dodał Pilch.
Jak powiedział obecny na uroczystości prezes LGD Pogórze Przemysko-Dynowskie Jacek Grzegorzak, organizacja chce wspierać takie obszary, jak turystyka, kultura, zdrowie i przedsiębiorczość. "Na pewno chcemy kierować nasze działania i środki na to, na co mieszkańcy czekają. Chodzi między innymi o usługi dla seniorów, ale także na przedsięwzięcia dla rozwoju turystyki" – mówił.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś