KRUS o trzynastej emeryturze. Kiedy i dla kogo pieniądze?
W majowych terminach płatności emerytur i rent Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przekaże uprawnionym świadczeniobiorcom jednorazowe świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynastą emeryturę.
Ta szumnie zapowiedziana przez rząd "trzynastka" w przypadku emerytur i rent wypłacanych kwartalnie, trafi natomiast na konta w terminach lipcowych.
Co istotne, otrzymają ją również osoby mające prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.
PiS próbuje przeprowadzić "interwencyjny skup głosów na wsi"
"Kasa wypłaci jednorazowe świadczenie pieniężne z urzędu, czyli bez konieczności składania wniosku. Świadczenie to zostanie wypłacone jednorazowo, a zatem fakt jego przyznania nie zwiększy wysokości otrzymywanej emerytury lub renty lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego w kolejnych miesiącach" - wyjaśnia w komunikacie KRUS.
Jak dodaje, jednorazowe świadczenie pieniężne przysługuje osobom, które na dzień 30 kwietnia 2019 r. mają prawo do świadczeń z ubezpieczenia emerytalno-rentowego, okresowej emerytury rolniczej lub wspomnianego rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.
"Trzynastka" została ustalona w kwocie 1100 zł, bez względu na wysokość pobieranej emerytury czy renty. Zostaną z tej sumy jednak potrącone zaliczka na podatek dochodowy oraz składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne (do wypłaty będzie 888,25 zł).
Za taki wypadek odszkodowanie z KRUS nie należy się
"Do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości proporcjonalnej do liczby osób uprawnionych do tej renty na dzień 30 kwietnia 2019 r." - tłumaczy KRUS.
Także tylko jedna trzynastka przysługuje osobie, która ma prawo do kilku świadczeń (np. do emerytury z ZUS i do emerytury z KRUS). Jeżeli osoba taka ma prawo jednocześnie do emerytury lub renty rolniczej i świadczenia przyznanego przez ZUS, to wówczas jednorazowe świadczenie pieniężne wypłaci Kasa. Natomiast w przypadku zbiegu prawa do świadczeń, które są wypłacane przez dwa organy (np. KRUS wypłaca emeryturę rolniczą a ZUS emeryturę pracowniczą), dodatkowe pieniądze wypłaci ZUS.
"Z kwoty jednorazowego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane żadne potrącenia i egzekucje. Do każdego uprawnionego emeryta i rencisty zostanie wysłana decyzja o przyznaniu świadczenia" - zapewnia KRUS.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś