KRIR chce zmiany w ustawie o ubezpieczeniu rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
02-11-2016,11:10 Aktualizacja: 02-11-2016,12:22
A A A

Oddziały KRUS, powołując się na art. 28 ust. 11 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, nagminnie wydają decyzje pozbawiające rencistów części uzupełniającej renty rolniczej. A niejednokrotnie żądają też zwrotu nienależnie ich zdaniem pobranej renty - alarmuje rolniczy samorząd.

Decyzje urzędnicy KRUS uzasadniają podobno faktem posiadania lub współposiadania gospodarstwa rolnego przez świadczeniobiorcę, ale nie wgłębiają się w szczegóły w poszczególnych przypadkach. Nie biorą bowiem pod uwagę, czy dana osoba faktycznie prowadzi działalność rolniczą i wykonują w gospodarstwie jakiekolwiek prace, czy tylko posiada bądź współposiada je.

krir, rolniczy samorząd, renta strukturalna, krus, zus

Będzie można dorobić do renty strukturalnej?

Rolnik pobierający rentę strukturalną praktycznie nie może sobie legalnie dorobić. A przecież nie jest to renta chorobowa uniemożliwiająca pracę.   Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał w tej sprawie wystąpienie do ministra rolnictwa i...

Na problem w stanowisku zwróciła uwagę najpierw Mazowiecka Izba Rolnicza, którą poparła później Krajowa Rada Izb Rolniczych. W ocenie izb, ale także Sądu Najwyższego (zabierał w tej sprawie głos w drodze uchwały i wyroku), samo manifestowanie praw własnościowych do gospodarstwa rolnego nie może być traktowane równoznacznie z jego prowadzeniem.

"W tego typu przypadkach koniecznym jest ustalenie, czy uprawniony rzeczywiście wykonuje działalność rolniczą, czy jest tylko współposiadaczem gospodarstwa rolnego. Skutki w postaci zawieszenia wypłaty renty lub emerytury rolniczej powinny wynikać z faktu prowadzenia gospodarstwa, uzyskiwania dochodu z tej działalności oraz wykonywania w nim prac, a nie jedynie z jego współposiadania. Natomiast jeżeli rencista udowodni, że nie prowadzi działalności rolniczej, to nie powinien być pozbawiony części uzupełniającej świadczenia. Na tożsamym stanowisku stoją sądy pracy i ubezpieczeń społecznych w całym kraju na czele z Sądem Najwyższym" - przekonuje rolniczy samorząd.
KRUS, praca, pieniądze, zarobki, ustawa, nowelizacja ustawy, ministerstwo rolnictwa

Nowelizacja ustawy o KRUS. Rolnik będzie mógł "dorobić"

Rolnik będzie mógł "dorobić" do wysokości minimalnego wynagrodzenia, bez konieczności rezygnacji z ubezpieczenia w KRUS - zakłada nowela ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, uchwalona w piątek przez Sejm. Za nowelą...

Podkreśla też konieczność definitywnego rozwiązania problemu, by uniknąć w przyszłości niekorzystnych dla rolniczych rencistów rozstrzygnięć. Proponuje, by dowodem były oświadczenia składane przez rencistów o nieprowadzeniu działalności rolniczej.

KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o zmianę art. 28 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przez dodanie punktu w następującym brzmieniu: "Emerytura lub renta nie ulega zawieszeniu, jeżeli świadczeniobiorca nie prowadzi działalności rolniczej i poświadczy ten fakt oświadczeniem o treści <Świadom odpowiedzialności karnej oświadczam, że nie prowadzę działalności rolniczej i nie wykonuję prac w gospodarstwie rolnym>".

Ewentualnie można zmienić brzmienie przepisu na: "Wypłata emerytury lub renty rolniczej z ubezpieczenia ulega zawieszeniu w razie osiągnięcia dochodu z gospodarstwa w wysokości określonej w art. 104 ust. 7 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U.2016, poz.887)."

Poleć
Udostępnij