Będzie można dorobić do renty strukturalnej?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-09-2016,8:55 Aktualizacja: 24-09-2016,20:43
A A A
Rolnik pobierający rentę strukturalną praktycznie nie może sobie legalnie dorobić. A przecież nie jest to renta chorobowa uniemożliwiająca pracę.
 
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał w tej sprawie wystąpienie do ministra rolnictwa i rozwoju wsi przekazał. Zdaniem rolniczego samorządu trzeba zmienić przepisy ustawy z 26 kwietnia 2001 r. o rentach strukturalnych w rolnictwie.

Dochód z hektara przeliczeniowego, hektar przeliczeniowy, gus

GUS wyliczył dochód z hektara przeliczeniowego

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego wyniósł w 2015 roku 1975 zł.   Podana przez urząd wielkość dochodu służy m.in. do...
 
"Samorząd rolniczy zwrócił uwagę, że według obowiązujących przepisów rolnik pobierający rentę strukturalną nie może otrzymywać żadnego wynagrodzenia, które podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Wysokość renty strukturalnej jest w wielu przypadkach niewystarczająca do utrzymania gospodarstwa domowego, a dodatkowo osoby ją pobierające przekazały swoje gospodarstwo młodemu rolnikowi i zrezygnowały tym samym z jedynego źródła swojego dochodu" - wskazuje KRIR. 
 
Zarząd izby przekonuje, że pobierające to świadczenie osoby, będące przecież w wieku 55-65 lat, mogłyby podjąć dodatkową pracę. To oczywiście pozwoliłoby im podnieść stopę życiową. Poza tym - zgodnie z zapisami w ustawie - nie mogą znajdować się w składzie takich organów, jak np. rada nadzorcza banku spółdzielczego czy spółka komunalna.
 
"Należy wziąć pod uwagę fakt, że renta strukturalna nie jest rentą chorobową, i tak jak w przypadku emerytów pobierających świadczenia z KRUS i ZUS, zdaniem samorządu rolniczego, należy umożliwić osobom pobierającym rentę strukturalną podejmowanie pracy i uzyskiwanie dochodów do pewnej wysokości" - przekonuje KRIR.
Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich